Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Leontius

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
İmparator Leontius'a ait Solidus

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LE1.jpg


Asıl adı Leo [ΛΕΟΝ] olan, Tarihçiler tarafından Leontios olarak anılan 695-698 yılları arasında 3 yıl hüküm sürmüş Bizans imparatoru. Isaurian kökenli olan Leontius, çok verimli bir askeri liderdi ve birkaç imparatorun emrinde yetenekli bir şekilde hizmet etmiştir. Konstantin IV, onu Anatolikon'un stratejileri olarak atadı. Jüstinyen onu 686'da Ermenistan ve Gürcistan'daki Araplara karşı sefere çıkması için gönderdi. Arap akıncıları yenen Leontius, Azerbaycan ve Arnavutluk'ta başarılı bir sefer düzenleyerek ganimet toplayarak gaddarlığıyla ün kazanmıştır.

Leontius, Arapların Bizans Afrikası'nın kalıntılarını almasına engel olamadı. Gaspçılar için özellikle büyük bir kayıptan sonra orduyu kontrol etmek her zaman zor olmuştur. Başarısızlıklarından dolayı imparatorun öfkesinden korkan bir grup subay ayaklanarak Apsimar'ı [Tiberius III] imparator ilan etti. Apsimar bir filo toplayarak veba tarafından harap olan Konstantinopolis'e yelken açtı. Şehir, 698'de isyancılara kapılar açılana kadar aylarca kuşatmaya dayandı.

III. Tiberius adını alan Apsimar, Leontius'un burnunu kesti ve onu Konstantinopolis'teki Psamathion [Samatya] manastırına hapsetti. Justinian II 705'te iktidara döndüğünde, Leontius'u başı kesilmeden önce onu şehirde gezdirmiştir.

Sikke ön yüzde loros giyen, mappa ve globus haçı tutan Leontius.
Soldan sağa D LЄON PЄ AV - Dominus Leontius Pepetuus Augustus / Lord Leontius Daimi Ağustos lejantı.
Arka tip soldan sağa VICTORIA AVGЧ I Δ - Victoria Augusti lejantı.