Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Mauricius Tiberius

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Mauricius | Flavius Mauricius Tiberius Augustus | Φλάβιος Μαυρίκιος Τιβέριος Αύγουστος

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Doğu Roma İmparatorluğu'nun üstün başarılı generallerinin başında gelir. 582'de II. Tiberius'un kızı olan Konstantina ile evlenmiş ve aynı yıl II. Tiberius'un ölümü nedeni ile İmparator olmuştur.

İmparator Flavius Mauricius Tiberius'a ait İtalya-Ravenna bölgesinde darb edilmiş Solidus kategorisinde olan antik sikke.

Sikke ön yüzde Maurice Tiberius'un sağ elinde taçlı, zırhlı büstü ve sol omzunda süslenmiş kalkan.

Soldan sağa DN TIBER MAVRIC PP AVG - Dominus Noster Tiberius Mauricius Perpetuus Augustus | Efendimiz Tiberius Mauricius, ebedi augustus lejantı.

Sikke arka tip chiton ve peplos giyen sağ elinde uzun haç ve sol elinde globus haçı tutan Victory.

Soldan sağa VICTORIA AVGGB - Victoria Augustorum Duorum | İki augustus Zaferine lejantı.

Altta görülen CONOB lejantı Constantinopolis Obryza | Konstantinopolis'in Saf Altını anlamına gelen kısaltmadır. CON=Constantinople/Constantinopolis OB= Antik sikkenin darb edildiği altının test edildiğini ve saf olduğunun garanti edildiğini göstermektedir. CONOB lejantı Antik sikkenin İstanbul'un saf altınından darb edilmiş olduğunu anlatır. [Sadece İstanbul da darb edilmiş anlamına gelmez]

Diğer bir örnek vermek gerekirse Antakya darbı için ANTOB olarak gösterilir.

Sikke ön yüzde bulunan kısaltma DN [Dominus Noster] Efendimiz|Rabbimiz anlamına gelmektedir. Geç Roma Bizans sikkeleri üzerinde görülmektedir.

© 2023 - Antik Sikkeler Nümizmatik