Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Procopius - Konstantinopolis

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,159
Beğeni
12,325

Gaspçı Procopius | DN PROCOPIVS AVG


363 yazında II. Julian Perslere karşı savaşta öldürüldüğünde, cesedini gömmek üzere Kilikya'ya taşıyan kişi, II. Julian'ın akrabası ve sefer komutanlarından biri olan Prokopius'tu. Prokopius, hükümdarlığı yalnızca birkaç ay sürmesine rağmen, Konstantin hanedanının tacını takan son üyesiydi. Çoğunlukla gaspçı olarak anılan Prokopius, Julian'ın generaliydi. Julian MS 363'te Perslere karşı yapılan bir savaşta öldürüldükten sonra Prokopius, Konstantinopolis'te bir isyan başlatmıştır. Antik kaynaklar, Valens'in Suriye'ye gitmek üzere Konstantinopolis'ten ayrıldığı noktada Prokopius'un kendisini imparator olarak ilan ettiği noktada hemfikirdir. Barbarlara karşı birçok cephede savaşan Valens, MS 366'da Prokopius'u öldürtmüştür.

Sikke ön yüzde Prokopius büstü. Soldan sağa D N PROCOPIVS P F AVG - DOMINVS NOSTER PROCOPIVS PIVS FELIX AVGVSTVS | Efendimiz Procopius, Dindar ve Kutsal Augustus lejantı. Sikke arka yüzde imparator askeri kıyafetleri ile ayakta. Soldan sağa REPARATIO FEL TEMP - REPARATİO FELİCİTAS TEMPORUM | Mutlu Zamanların Restorasyonu lejantı.

İmparator Prokopius'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg