Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Theodora

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Theodora [Θεοδώρα]

Theodora [Θεοδώρα], Bizans imparatoriçesi ve ünlü imparator Büyük Justinianus'un karısıdır. Dünya tarihinin en ünlü kadınlarından biri ve güzelliği ve kurnazlığıyla ünlü olan Bizans İmparatorluğu'nun en ünlü imparatoriçesidir.

Hipodrom'un kulislerinden Sezar'ın tahtına yükselen Konstantinopolis İmparatoriçesi Theodora'nın macerası, her dönemde merak uyandırma ve hayal gücünü harekete geçirme ayrıcalığına sahip olmuş ve günümüze kadar tarih bilginlerinin ilgisini çekmeyi sürdürmüştür.

Theodora'nın bu özelliğine en iyi örnek Nika Ayaklanması'dır. Bu ayaklanma sonucunda Justinianus sarayının arkasından kaçmaya çalışırken Theodora onu durdurmuş kendilerine yakışan en güzel kefenin mor renkte olduğunu yani imparatorluğun renginde olduğunu söyleyerek Justinianus'u yaptığı hatadan geri döndürmüştür. Daha sonra Justinianus asileri Hipodrom'a kapatıp katlettirmiştir.

İmparator Justinianus Nika ayaklanmasından kaçmaya çalışırken Theodora ayağa kalkarak şöyle demiştir; Kaçmanın başka bir yolu olmasa bile, gitmek istemezdim. Tacı takanlar, onun ölümünden asla sağ çıkmamalı. Beni imparatoriçe adıyla selamlamaktan vazgeçtikleri günü asla görmeyeceğim. Gitmek istiyorsan, Sezar, pekala! Paran var, gemiler hazır, deniz açık. Bana gelince, ben burada yaşıyorum. Eski bir atasözüne bayılıyorum, mor en güzel kefendir.

Justinianus üzerinde çok etkili olmuştur ve kocası Bizans imparatoru olduktan sonra kadınlar lehine çeşitli önlemler almıştır. Soyluların alt sosyal sınıflardan kadınlarla evlenmesini yasaklayan, kürtajı destekleyen, zina edenlerin cezalandırılmasını yasaklayan, boşanma durumunda kadınlara daha fazla hak tanıyan, mülkiyet haklarına sahip olmalarına izin veren yasaları değiştirmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg

Theodora MS 500 civarında doğdu. Bizans'ın fakir bir ailesinde büyüdü. Babasının adı Akakios'tur, Kıbrıs'tan gelmiştir ve annesi oyuncu iken sirkte çalışmıştır. 17 yaşında lüks bir fahişe olarak çalışmış ve üst sınıflarla iletişim kurmaya başlamıştır.

Pek çok sevgilisi vardı ve Afrika'daki Pentapolis valisi olan ve birlikte bir çocuğu olduğu resmi Ekivolos'un metresiydi. Boşandıklarında Theodora çocuğu bırakıp Konstantinopolis'e döndü. Ardından imparator Justin'in yeğeni ve danışmanı Justinianus ile tanıştı. 23 yaşındaki Theodora karşı konulmazdı. Büyük ifadeli gözleri ve biçimli bir vücudu vardı. Zeki ve komikti ve Justinian onunla tanıştığında ona aşık oldu ve onunla evlenmeye karar verdi. 28 Haziran 548'de İmparatoriçe Theodora 48 yaşında meme kanserinden ölmüştür.