Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Theodosius II

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341
İmparator Theodosius II'ye ait Solidus

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TH1.jpg


İmparator Arcadius ve Aelia Eudoxia'nın oğlu, MS 408'de babası Arkadius öldüğünde henüz çocukken yedi yaşında babası Arkadius'un yerini almıştır. İlk başta Anthemius ve daha sonra kız kardeşi Pulcheria, onun naipliğini sürdürdü. Pulcheria çok etkili olmaya devam etti. Eşi Atinalı Eudocia da güçlüydü. 2 kadın hadım Chrysafios'un etkisiyle sınır dışı edilmiştir.

42 yıllık imparatorluk döneminde imparatorluğunun yönetimini başkalarına bırakmıştır. İmparatorluğu döneminde Anthemius'un bir projesi olan Theodosius surları inşa edilmiştir. 425'de Konstantinopolis Üniversitesi [University of Constantinople] İmparator II. Theodosius tarafından kurulmuştur. İmparator olarak en önemli iki eylemi, 425'te Konstantinopolis Üniversitesi'ni kurması ve I. Konstantin'den sonra imparatorluk hukukunun tamamını toplama çabasıydı. Theodosius II avlanırken atından düşerek omurgasını yaraladıktan sonra 450 yılında Konstantinopolis'te ölmüştür.

Sikke ön yüzde miğferli imparator Theodosius II. Soldan sağa DN THEODOSIVS PF AVG - DN [Dominus Noster] Theodosius Pius Felix Augustus / Efendimiz Theodosius Dindar ve Mübarek İmparator lejantı.

Arka yüzde tahtta imparator II. Theodosius, sağda ayakta III. Valentinianus. İki imparator sağ ellerinde Mappa ve sol ellerinde haç biçimli asa tutuyorlar. Soldan sağa SALVS REIPVBLICAES - Salus Reipublicaes / Devletin Sağlığı lejantı.