Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Valens

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
İmparator Valens'e ait Antakya antik kentinde darb edilmiş Solidus kategorisinde olan Antik Sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V9.jpg


Flavius Iulius Valens 364-378 yılları arasında Doğu Roma imparatoru. İmparatorluğun doğusu kendisine abisi I. Valentinianus tarafından verilmişti. Zaman zaman Son Gerçek Romalı olarak da anılan Valens Roma İmparatorluğu'nun çöküşünü başlatan Hadrianapolis Muharebesi'nde yenilmiş ve öldürülmüştür.

Sikke ön yüzde inci taçlı imparator Valens büstü. Soldan sağa DN VALENS PER F AVG - D [Dominus] N [Noster] VALENS PER [Perpetuus] F [Felix] AUG [Augustus] / Efendimiz/Lordumuz Valens, sonsuza dek kutsanmış Augustos lejantı.

Sikke arka yüzde imparator Valens askeri kıyafetler içinde ayakta, sağ eliyle labarum ve sol eliyle dünya üzerinde kanatlı Victory [Zafer tanrıçası/Nike] tutuyor. Soldan sağa RESTITVTOR REIPVBLICAE - Cumhuriyetin restoratörü lejantı. Altta Antioch/Antakya antik kentinin kısaltması ANT lejantı.

Antik Roma ve Bizans sikkeleri üzerinde görülen kısaltma DN lejantı Dominus Noster Efendimiz-Rabbimiz-Lordumuz anlamına gelmektedir. Geç Roma Bizans antik sikkeleri üzerinde görülmektedir.