Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans Sikkeleri | Antakya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,392
Beğeni
12,120
Bizans Sikkeleri - Antakya
Antik dönem ismi Antioch - Antiochia [Ἀντιόχεια] olan antik kent günümüz Hatay - Antakya ilçesidir. Antik kent milattan önce dördüncü yüzyılın sonunda babası Antiochus'un [Ἀντίοχος] isminden Antiocheia adıyla, Büyük İskender'in generallerinden I. Seleukos Nikatōr tarafından kurulmuştur. Antik kentin olduğu bölgede MÖ 4. yüzyılda Antigonia isimli bir başka antik kent bulunmaktadır. Seleukos kralı I. Seleukos Nikatōr, Antigonia [Αντιγόνεια] antik kentini tamamen yıktırmış ve Antigonia halkını yeni antik kente Antioch-Antiochia [Ἀντιόχεια] antik kentine taşımıştır.

Antakya [ Αντιόχεια - Antioch ] antik kentinde darp edilen Antik Bizans dönemine ait antik sikkeler üzerlerinde Antakya isminin ANTOB - ΑΝ - ΑΝΤΙΚ - ΑΝΤΧ - ANTIX - THEUP - THEUPO - ΘVΠOΛS - ΘVΠO - THUΠ - THUP olarak darb edilmiş olduğu görülmektedir.

Yukarıda vermiş olduğumuz örneklerin dışında Antakya'nın birçok darphane işareti mevcuttur. Örn. P benzeri sembol ve θV - CH - Π - ΠO gibi semboller ve monogramlar mevcuttur.


Justinianus, MS altıncı yüzyılda şehrin adını ΘΕΟΥΠΟΛΙΣ - Theoupolis [Tanrı'nın Şehri] olarak değiştirdi. 528 yılının sonlarında meydana gelen bir deprem Antakya'yı neredeyse yerle bir ediyordu. ΘΕΟΥΠΟΛΙΣ - Theoupolis [Tanrı'nın Şehri] olarak yeniden adlandırıldı ve daha sonraki antik sikkeler Antakya [Antakya] yerine bu adı taşımaya başlamıştır.

Trajik tarih, şehrin neden iki farklı isme sahip olduğunu açıklıyor. Antakya'da meydana gelen Şubat 2023 depremleri, MS 526 ve 528 yıllarında meydana gelen ve Antakya'nın adının değişmesine neden olan depremlerin benzeriydi.
526 depreminin Antakya'da yarattığı yıkımı anlatmaya gelince, Bizans tarihçisi John Malalas [ΜΑΛΑΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ] Şubat 2023'de meydana gelen Antakya depreminden pek de farklı olmayan bir ateş ve kükürt hikayesi şeklinde şu şekilde anlatmıştır; Depremlerin fırlattığı yıldırımlar yüzünden yeryüzünün kaynadığını, binaların temellerine çarptığını ve ateşle küle döndüğünü, böylece kaçanların bile alevlerle karşılandığını yazdı. Sonuç olarak Antakya ıssızlaştı, çünkü dağın kenarındaki bazı binalardan başka hiçbir şey kalmadı. Parçalanmayan hiçbir kutsal şapel, manastır ya da başka bir kutsal yer kalmadı. Her şey tamamen yok edilmişti.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Bizans sikkeleri üzerinde Antakya [ Αντιόχεια - Antioch ] antik kent isminin antik sikkeler üzerinde nasıl darb edilmiş olduğunu inceleyebilirsiniz. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

Antakya antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,392
Beğeni
12,120
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH (10).jpg