Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans Sikkeleri | Erdek

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,413
Beğeni
12,120
Bizans Sikkeleri - Erdek

Kyzikos [ΚΥΖΙΚΟΣ] - Cyzicus antik kenti günümüz Erdek [Αρτάκη] ilçesi yakınlarında Marmara Denizi kıyısında bulunan antik bir Mysia kentidir. Kyzikos [ΚΥΖΙΚΟΣ] antik dönemdeki hazırladığı ünlü şaraplarının yanı sıra bir diğer ünlü olduğu konu darp ettiği elektron sikkelerdir. Arkaik çağdan Hellenistik çağa kadar 240 tan fazla farklı sikke tipi mevcuttur. Avantajlı konumu sayesinde hızla ticari önem kazandı ve Kyzikos'un altın stateri, yerini Makedonyalı Philip'inkileri alana kadar antik dünyada temel para birimiydi. Aynı zamanda önemli bir darphane olan Kyzikos [ΚΥΖΙΚΟΣ] Yunan dünyasında erken dönemlerden itibaren sikke basımına başlamış ve MS 3. yy. ortalarına kadar kendi sikkelerini darb etmeyi sürdürmüştür.
Erdek - Kyzikos [ΚΥΖΙΚΟΣ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Bizans Sikkeleri üzerlerinde Kyzikos antik kentinin ismi KYZ ve KY olarak darb edilmiştir. Lejant harici Kyzikos antik kenti darphanesine ait monogramlar da antik sikkeler üzerinde kullanılmıştır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS (10).jpg

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Bizans sikkeleri üzerinde Erdek - Kyzikos [ΚΥΖΙΚΟΣ] antik kentinin isminin antik sikkeler üzerinde nasıl darb edilmiş olduğunu inceleyebilirsiniz. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forum üzerinde yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

Kyzikos antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,413
Beğeni
12,120
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_CYZİCUS.jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS (9).jpg