Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans Sikkeleri | Selanik

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Bizans Sikkeleri - Selanik
Thessalonica | Thessaloniki [ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ], Orta Makedonya, Chalcidice [Chalkidiki] yarımadasının batısında, Yunanistan'ın ikinci büyük kenti ve Yunanistan Makedonyası'nın yönetim merkezi olan günümüz Selanik şehridir.

MÖ 315'te, Büyük İskender'in ordusunda general olan Makedonya kralı Cassander, krallığında yeni bir şehir kurdu. Philip'in kızı ve İskender'in üvey kız kardeşi olan karısı Thessalonike [ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ] ismini antik kente vermiştir. Takip eden yüzyıllarda Selanik, Helenistik, Roma ve Yunan kontrolü altında kalıcı ve gelişen kuzey Yunanistan'ın önde gelen şehri haline gelmiştir.

Selanik, Roma döneminde en önemlisi Via Egnatia olan birkaç büyük ticaret yolunu birbirine bağlayan bir merkez olarak stratejik konumu nedeniyle kısa sürede krallığın en önemli deniz limanlarından biri haline gelmiştir. Roma'nın Makedonya eyaletinin başkentiydi. Adriyatik Denizi'nden doğuda Bizans'a [Konstantinopolis'e] uzanan Via Egnatia üzerinde bir askeri ve ticari istasyon olarak, Roma İmparatorluğu'nda büyük önem kazanmıştır.

Selanik - Thessalonica | Thessaloniki [ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Bizans sikkeleri üzerlerinde antik kentin ismi TES - ΘΕC - ΘΕS - THESSOB - TESOB - THSOB olarak darb edilmiştir.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Bizans sikkeleri Selanik [ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ] antik kentinde darp edilmiş antik sikkelerdir. Antik Sikkeler üzerinde Selanik [ Θεσσαλονίκη ] antik kent isminin antik sikkeler üzerinde nasıl darb edilmiş olduğunu inceleyebilirsiniz.

Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forum üzerinde yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

Selanik antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.