Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Büyük Konstantin Anavatanın Koruyucusu Mars'a

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Büyük Konstantin [Constantie I] en etkili Roma imparatorlarından biridir. Onlarca yıllık bir iç savaşı kazandıktan sonra, imparatorluğun en önemli anında iktidara gelmiştir. Roma İmparatorluğu'nun tek hükümdarı olarak I. Konstantin, güçlü ve istikrarlı dördüncü yüzyıl devletinin temellerini atarak büyük parasal, askeri ve idari reformları bizzat denetlemiş ve Roma İmparatorluğu'nu üç oğluna bırakarak güçlü bir imparatorluk hanedanı kurmuştur. Diokletianus'un Tetrarşisinde imparator olan babası Constantius Chlorus, 306'da Britanya'da York'ta öldü ve yerine, ileride Dünya tarihinin en büyük adamlarından biri olacak, Konstantinopolis kentinin ve Doğu Roma [Bizans] İmparatorluğu'nun Büyük lakabıyla anılacak kurucusu, oğlu Gaius Flavius Valerius Constantinus [Büyük Konstantin] ordu tarafından imparator ilan edilmiş, meritokratik Tetrarşi açıkça ihlal edilmiş ve ardından yirmi yıl süren iç savaş gelmiştir. İmparator Büyük Konstantin'e ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde Büyük Konstantin büstü. Soldan sağa IMP CONSTANTINVS P F AVG - Imperator Constantinus Pius Felix Augustus: Başkomutan Constantinus, Dindar, Mutlu/Şanslı İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde kalkan ve mızrak tutan Mars. Soldan sağa MARTI PATRI PROPVGNATORI - Marti Patri Propugnatori: Anavatanın Koruyucusu Mars'a lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_KONS.jpg