Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Büyük Konstantin Halkın Umudu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
MS 324'te Büyük Konstantin ve I. Licinius arasında ikinci bir iç savaş çıktı. Licinius'un yenilgisiyle sonuçlanan Edirne'de bir savaş yaptılar ve yenilen I. Licinius Byzantion/Byzantium [İstanbul] antik kentine kaçmıştır. Crispus, Licinius'un filosuna saldırdı ve muhteşem bir deniz zaferi kazandı. Licinius 325'te idam edildi ve Büyük Konstantin, Roma imparatorluğunun tek hükümdarı olmuştur. Byzantion/Byzantium [İstanbul] antik kentinin adı Konstantinopolis olarak değiştirildi ve burayı Roma İmparatorluğu'nun yeni başkenti haline getirmek için çalışmalar başlatıldı. Licinus'un zaferi anısına Konstantinopolis antik kentinde ilk olarak kamp kapısı tasvirleri olan antik sikke darbı yapılmıştır. Ancak Konstantinopolis antik kentinde çalışan işçilere ödeme yapmak için kısa sürede yeni tip antik sikke darbına başlanmıştır. Konstantinopolis antik kentinde darb edilen bu antik sikkeler aynı zamanda önemli mesajlar taşıyordu; GLORIA EXERCITVS [Ordunun Zaferi], GLORIA ROMANORVM [Romalıların Zaferi], LIBERTAS PVBLICA [Kamu/Halkın Özgürlüğü] ve SPES PVBLIC [ Halkın Umudu].

Konstantinopolis darphanesinin bu antik sikkeleri darb etmesinin ilk nedeni Licinius'un yenilgisini kutlamaktır. İkinci neden ise inşa edilmekte olan yeni şehirde çok sayıda işçi vardı ve burayı Roma İmparatorluğu'nun hükümdarını [Büyük Konstantin] temsil etmeye layık bir başkente dönüştürüyordu. Bu işçilere ödeme yapılması gerekiyordu ve işçilerin sayıları çoktu, dolayısıyla yeni antik sikke darbı yapılması gerekiyordu. Altıncı yüzyılda yaşayan Romalı bürokrat Jordanes'e göre, birçok Got da Büyük Konstantin'e yardım ediyordu ve onların da paraya ihtiyacı vardı. Aynı şekilde kendi adını taşıyan ünlü şehri inşa etmesini sağlayan da Gotların yardımıydı; çünkü İmparator Büyük Konstantin ile ateşkes yapmışlar ve çeşitli savaşlara karşı ona yardım etmek üzere Büyük Konstantin'e kırk bin adam sağlamışlardı.

Sikke ön yüzde Büyük Konstantin büstü. Soldan sağa CONSTANTINVS MAX AVG - Constantinus Maximus Augustus: Büyük İmparator [Augustos] Konstantin lejantı. Sikke arka yüzde Labarum, üstte Christogram altta yılan. Soldan sağa SPES PVBLIC - Spes Publica: Halkın Umudu lejantı. Altta Konstantinopolis/Constantinopolis antik kentinin kısaltması CONS lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_CON_S.jpg