Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Büyük Konstantin Konstantinopolis'in Kutsanması

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341

Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ A O ΜΕΓΑΣ

I. Konstantin veya Büyük Konstantin - Constantine I


İmparator Büyük Konstantin tarafından Nikomedia [İzmit] antik kentinde, Konstantinopolis'in kutsanması vesilesiyle darb ettirilmiş Multiplum [Madalyon]

Büyük Konstantin, en çok Roma İmparatorluğu'nun hızlı bir şekilde Hristiyanlaşmasına yol açan ve yalnızca İmparatorluğun değil tüm dünyanın kaderini değiştiren bir dönüm noktası olan Hristiyanlığı kabul etmesiyle tanınır. Büyük Konstantin iparatorluk başkentini yeni kurulan Konstantinopolis'e taşıyarak, Roma'nın düşüşünden yüzyıllar sonra İmparatorluğun Doğu'da hayatta kalmasını sağlamıştır. 325'de Büyük Konstantin, son rakibi Licinius'u yenerek Roma dünyasının tek efendisi olmuştur.

Sikke ön yüzde Büyük Konstantin'in büstü.
Soldan sağa CONSTANTINVS MAX AVG-Constantinus Maximus Augustus: Büyük Augustus Konstantin lejantı.
Antik sikkenin arka yüzünde Büyük Konstantin askeri kıyafetleri içinde at sırtında sağ eli bir selamlama hareketi olarak havada. Ön tarafta çelenk tutan Victory [Nike].
Arka tip soldan sağa ADVENTVS AVG N- Adventus Augusti Noster: İmparatorumuzun gelişi lejantı.
Altta SMN lejantının açıklaması: SM lejantı Sacra Moneta / Kutsal Darphane/Para kısaltmasıdır. Sondaki N harfi ise Nicomedia antik kentinin baş harfidir. Kutsal Darphane Nicomedia veya Nicomedia antik kentinin kutsal parası/sikkesi.

At sırtında bir imparatoru tasvir eden genel olarak Adventus sikke tipi, at sırtında sallanan bir kralı tasvir eden II. Philip'in tetradrahmileri gibi Yunan tiplerinden uyarlanmıştır.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BK.jpg