Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Büyük Konstantin Sarmatia Yenildi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Örnek antik sikke Sarmatya savaşına ve Büyük Konstantin'in 322 yılındaki zaferlerine gönderme yapmaktadır. Yunan tarihçi Zosimos [ΖΩΣΙΜΟΣ] savaşı şu şekilde anlatır; Büyük imparator, bozguna uğrayan Sarmataları Tuna Nehri'nin ötesine kadar sürdü ve onları, savaşı yenilemek amacıyla toplandıkları bir yere kadar takip etti. Orada Sarmataları yine mağlup etti ve Sarmatalar kaçtı, çoğunu esir aldı ve Sarmatyalıların Kralı Rausimodus'u da öldürülenlerin arasında bıraktı [lib. 2]. İmparator Büyük Konstantin'e ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde Büyük Konstantin büstü. Soldan sağa CONSTANTINVS AVG - Constantinus Augustus: İmparator Konstantin lejantı. Sikke arka yüzde karşı zafer tanrıçası Victory [Nike] önünde Sarmatyalı esir. Soldan sağa SARMATIA DEVICTA - Sarmatia Devicta: Sarmatia Yenildi lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_KNST.jpg