Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Büyük Theodosius İmparatorların Uyumu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Büyük Theodosius [Theodosius I], tüm Roma İmparatorluğu'nu yöneten son imparator ve orta çağ için biçimlendirici bir figürdür. MS 346'da İspanya'nın Cauca kentinde doğan babası Yaşlı Theodosius, imparator I. Valentinianus'un [MS 364-375] komutasındaki Roma ordusunda güçlü bir generaldi. Genç Theodosius orduya genç bir adam olarak girdi ve MS 367-368'deki kritik Britanya seferinde babasının emrinde görev yaptı. Hızlı bir ilerleme kazandı ve MS 375'te Moesia'nın valisi oldu, ancak MS 376'da babasının vatana ihanetten idam edilmesinin ardından bir utanç dönemi yaşanmıştır. Theodosius İspanyol malikanelerine çekildi, ancak MS 378'deki felaketle sonuçlanan Edirne Savaşı, Gotların Roma kara ordusunu ezip Doğu Roma İmparatoru Valens'i öldürmesi, I. Theodosius'un geri çağrılmasına neden olmuştur. Batı imparatoru Gratianus, 379 yılının Ocak ayında Theodosius'u Augustus'un yardımcısı olarak atadı ve ona parçalanmış Doğu Roma ordusunu yeniden kurma ve Gotik isyanını bastırma görevini vermiştir. Gayretli bir Katolik olan Theodosius, paganizme karşı, Hristiyanlığı etkili bir şekilde imparatorluğun devlet dini haline getiren çok sayıda ferman yayınlamış ve daha sonra kilise yetkililerinin onu Büyük olarak selamlamasına yol açmıştır. İmparator Theodosius'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparator Theodosius büstü. Soldan sağa D N THEODOSIVS P F AVG - Dominus Noster Theodosius Pius Felix Augustus: Efendimiz/Rabbimiz Theodosius, Dindar ve Şanslı/Mutlu İmparator lejantı. Sikke arka yüzde Constantinople aslan başlarıyla süslenmiş tahtta oturuyor. Soldan sağa CONCORDIA AVGGGG - Concordia Augustorum: İmparatorların Uyumu lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_TH.jpg