Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Campani Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Campani Antik Kenti - KAMΠANON


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


İtalya'nın Campania olarak bilinen güneybatı bölgesi, adını önemli şehir Capua'dan almıştır. Capua orijinal bir Etrüsk kuruluşu olmasına ve Campania kıyılarına Cumae [Kyme] ve Neapolis'teki Yunan kolonistler tarafından yerleşmiş olmasına rağmen, bölge Oscan İtalik halklarının hakimiyetindeydi. MÖ 5. yüzyılın sonlarında, Campania bölgesinin şehirleri, güney-orta İtalya'nın savaşçı Oscan halkı olan Samnitler tarafından defalarca istilayla karşı karşıya kalmıştır. Bu saldırılardan biri sırasında Capua saldırganların eline geçmiştir. Daha sonra kendilerine Campani adını veren İtalyan sakinlerin yaşadığı bir Samnit şehri olarak yeniden aktifleşti. Campanilerin dövüş becerileri onları komşu şehirler için bir tehdit haline getirmiş ve özellikle Sicilya'da paralı asker olarak popüler hale getirmiştir. Ancak Samniumlu Samnitlerle yaşanan çatışmalar sonuçta onları MÖ 4. yüzyılda Roma'nın nüfuz alanına çekmiştir.

Antik kent sikkelerinde görülen Athena ve insan yüzlü boğa türleri çağdaş Neapolis sikkelerinden alıntıdır ve bu antik sikkeler Neapolis antik kentinde darb edilmiştir. Neapolis'in diğer İtalik halklar için de benzer tipte antik sikkeler darb ettiği görülmektedir. Tüm bunlardaki önemli soru, Neapolis antik kenti bu antik sikkeleri Campanian parasal ittifakının bir parçası olarak mı yoksa Capua antik kenti ile aynı kaderi yaşamamasını sağlamak için haraç parası olarak mı darb ettiğidir. İnsan yüzlü boğa geleneksel olarak Akarnanlı nehir tanrısı Acheloos'u temsil etse de, zamanla bu görüntü herhangi bir nehrin ruhuna uygulandı. Campania ve Sicilya'nın madeni paralarında özel bir popülerliğe sahiptir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (5).jpg