Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Caracalla Partlara Karşı Zafer

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
MS 216'nın başlarında Caracalla, nihai zaferi olacak olan şey için Suriye sınırı boyunca en az sekiz lejyondan oluşan önemli bir kuvvet topladı. Part imparatorluğu 213'ten beri bir iç savaş içindeydi. Part İmparatorluğunun Kralı V. Vologases imparatorluğun yarısını, V. Artabanus ise diğer yarısını kontrol ediyordu. Caracalla bu bölünmeden yararlandı ve Artabanus'un yanında yer aldı, hatta ittifakı sağlamlaştırmak için Artabanus'un kızına evlenme teklif etti. Ancak plan ters gitti ve Caracalla hazırlıksız Artabanus'a karşı yürüdü. Dicle'nin doğusundaki kırsal bölgeyi hiçbir engelle karşılaşmadan yağmalayan Caracalla, kışı geçirmek için Edessa'ya döndü. Antik sikkenin üzerinde [arka tip] kutlanan şey [VICT PARTHICA] bu zaferdir. Eğer Caracalla'nın hayatı 8 Nisan 217'de Carrhae'de birdenbire kesintiye uğramasaydı, şüphesiz Caracalla da Parthicus [Parthia'da galip] ünvanını alacak ve imparator olarak dördüncü kez ünlenecekti. Antik sikke, Caracalla'nın Augustus olarak yirminci yılının başlangıcına denk gelen Roma'nın Partlara karşı kazanacağı zafer beklentisiyle darb edilmişti. İmparator Caracalla'ya ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparator Caracalla. Soldan sağa ANTONINVS PIVS AVG GERM - Antoninus Pius, Augustus, Germanicus: Antoninus Pius İmparator [Augustus], Almanların fatihi lejantı. Sikke arka yüzde zafer tanrıçası Victory [Nike] kucağında kalkan tutuyor. Soldan sağa VICT PARTHICA - Partlara Karşı Zafer lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_CR.jpg