Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Caria Alabanda Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Alabanda antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke.

agesilaos-antik-sikkeler-numizmatik_alabanda-jpg.62341


Sikke ön yüzde Apollo.
Arka tip Pegasos.
Arka tip üstte antik kentin ismi ΑΛΑΒΑΝΔΕΩΝ - ALABANDEON lejantı.


Antik dönem ismi Alabanda olan antik kent günümüz Aydın-Çine İlçesine bağlı olan Doğanyurt köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Doğanyurt köyünün eski adı Araphisar'dır.

Bölgede yaşayan halkın çok zengin olduğu ve sürekli müzikli eğlenceler düzenlendiği yazılı kaynaklarda geçmektedir. Bölge aynı zamanda Zeus Khrysaoreus ve Apollon İsotimos tapınakları başta olmak üzere toplam 6 adet farklı tapınağa ev sahipliği yapmaktadır. Bölge ismi Tapınaklar kenti olarak da antik yazılı kaynaklarda geçmektedir. Herodotos, Strabon ve Vitruvius gibi Antik yazarlar Alabanda Antik Kenti hakkında amiraller, mimarlar ve hatipler yetiştirmiş kültürlü ve entelektüel bir kent olduğundan bahsetmektedir. Alabanda Antik Kenti yol güzergahları üzerinde yer alması ve stratejik konumundan dolayı Karia/Karya bölgesinin önemli antik kentlerindendir.