Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Constantius II - İmparatorumuzun Mutlu Gelişi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Antioch-Antakya darphanesi, imparator Constantius'un çeşitli yıldönümleri ve askeri zaferleri için kutlama amaçlı altın solidus ve multiplum [Madalyon] darbları yapmasıyla tanınır. 346'da Antakya şehri bu tür en az dört olayı kutlamıştır; Yılbaşı günü konsüllük alayı, Constantius'un Nisibis'te II. Şapur'a karşı kazandığı zaferin büyük kutlaması, imparatorun Konstantinopolis'e yaptığı yıldönümü gezisinden dönüşü ve son olarak imparatorun ölümünün kutlanması imparatorluk yıldönümü. Paylaşmış olduğumuz altın madalyon, yılın üçüncü etkinliği olan Constantius'un gezi sonrasında şehre dönüşü için darb edilmiştir. Antik sikkenin arka yüzünde imparator II. Constantius tören kıyafeti içinde şehirde atını sürerken ve kalabalığa elini kaldırırken tasvir edilmiştir; bu, imparatorun geleneksel selamlama jesti temsilidir.

Sikke ön yüzde imparator II. Constantius büstü. Soldan sağa FL IVL CONSTANTIVS PERP AVG - Flavius Iulius Constantius Perpetuus Augustus: Flavius Julius Constantius, Sonsuz/Sürekli İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde II. Constantius at üzerinde. Soldan sağa FELIX ADVENTVS AVG N - Felix Adventus Augustus Noster: İmparatorumuzun Mutlu Gelişi lejantı.

Antik sikkenin arka yüzündeki ADVENTVS - Adventus lejantı imparatorun bir şehre gelişini ifade eden lejanttır ve en yaygın olarak imparatorun saltanatının başlangıcında Roma'ya ilk girişini ifade etmek için kullanılmıştır. Fakat aynı zamanda bir imparatorun genellikle belirli bir anma töreninin parçası olarak taşra kentine yeniden girişini de örnek antik sikke üzerinde olduğu gibi ifade edebilir. Antik sikkenin arka yüzünde altta görülen SMAN lejantının ilki SM - Kutsal Para anlamına gelen SACRA MONETA'nın kısaltmasıdır. Bu lejanttan sonra gelen AN lejantı ise Antakya-Antioch darphanesinin/şehrin kısaltmasıdır [Her antik kentin kendine özel kısaltması vardır]. SACRA MONETA genellikle darphane işaretleri içinde SM olarak kısaltılır. SMAN lejantının türkçesi; [Kutsal] Antakya Darphanesinin/Şehrinin Kutsal Parası olarak tercüme edilir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_CONSTANTIVS.jpg