The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Daçya Bölgesi Antik Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
Dacia/Daçya - Dacia Traiana - Daçya Eyaleti

antik sikkeler nümizmatik.jpg


Dacia/Daçya, Tuna'nın kuzeyinde [Günümüz Romanya] Daçyalıların yaşadığı bir bölgedir. Daçya krallığı, diğer birçok Daçya prensliğini fetheden ve birleştiren Burebistas tarafıntan kurulmuştur. günümüz Romanya'nın büyük kısmını kaplayan bölgedir. Günümüz Romanya, Moldova, Bulgaristan'ın bir kısmı ve Ukrayna'nın bir kısmı.

Dacia Savaşları

I. Dacia Savaşı: Dacia'lı lider Decabalus, imparator Domitianus döneminde Roma topraklarına saldırmış, ve bu savaşta yenilenerek barış antlaşması imzalamıştır. Traianus'un [Trajan] tahta geçmesinden sonra tekrar saldırı başlatmıştır. Trajan'ın ordusu Tuna Nehrini geçerek Tapae yakınlarında Decabalus ile karşılaşmıştır. Ağır çarpışmalar sonuçsuz kalınca taraflar birliklerini geri çekmek zorunda kalmıştır.

Ertesi yıl Trajan tekrar Dacialıların başkenti Sarmizegethusa'yı kuşatmıştır. Decabalus kentini kurtarmak için Romalılarla barış yapmak zorunda kalmıştır. İmparator Trajan'ın bu başarısından sonra antik kent Traianus Dacicus lakabını almıştır.

II. Dacia Savaşı: Daha önce Romalılara iki kez yenilen Decabalus tekrar savaş başlatmıştır. Dört yıl önce olduğu gibi imparator Trajan, ordusu ile Tuna Nehri'ni geçti. Decabalus'un başkenti Sarmizegethusa yakınlarında iki ordu karşılaşmıştır. Bu savaşta Decebalus'u harap eden Trajan zafer kazanmıştır. Romalıların zafer kazanmasından sonra Daçya eyaletinin son kralı Decabalus kuzeye kaçmıştır. Acak etrafı Romalılarca sarılınca intihar etmiştir. Roma İmparatorluğu bölgeyi topraklarına katarak Dacia/Daçya eyaletini kurmuştur.Tuna Nehri üzerindeki kayalık bir tepede, Romanyalı iş insanı Iosif Constantin Dragan tarafından yaptırılmış ve on iki heykeltıraşın tamamlaması 10 yıl sürmüş olan son kral Decebalus'un kayalara oyulmuş heykeli.Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Dacia/Daçya bölgesinde darb edilmiş Roma dönemi antik sikkelerdir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.