Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Daçya Bölgesi Antik Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,524
Beğeni
12,295

Dacia - Daçya - Dacia Traiana - Daçya Eyaleti


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DAÇYA.jpg


Dacia/Daçya, Tuna'nın kuzeyinde [Günümüz Romanya] Daçyalıların yaşadığı bir bölgedir. Daçya krallığı, diğer birçok Daçya prensliğini fetheden ve birleştiren Burebistas tarafıntan kurulmuştur. günümüz Romanya'nın büyük kısmını kaplayan bölgedir. Günümüz Romanya, Moldova, Bulgaristan'ın bir kısmı ve Ukrayna'nın bir kısmı.

İmparator Trajan, 101'den 102'ye kadar olan ilk seferinde Daçya Kralı Decebalus'u barış talebinde bulunmaya zorladı. Ancak birkaç yıl içinde inatçı Daçya kralı Romalıları rahatsız etmeye başladı ve imparatoru 106 yılında İkinci Daçya Savaşı olarak bilinen yeni bir sefer başlatmaya zorlamıştır. Bu sefer Trajan savaşı en güçlü şekilde bitirdi: Daçyalıları o kadar tamamen bozguna uğrattı ki, birkaç ay içinde Decebalus canını kurtarmak için kaçmak zorunda kaldı. Gerçekten de Trajan'ın hak ettiği zaferinin ödülü olarak Roma'ya canlı götürülmek yerine Decebalus intihar etmiştir. Buna rağmen kopan kafası başkente getirilip sergilendi. Bu etkileyici zaferin ardından Trajan, Dacia'yı bir Roma eyaletine dönüştürdü. Bunu yaparken o bölgedeki Roma topraklarının sınırı Tuna'nın çok ötesine itildi. Zaferin ödülleri çok büyüktü, çünkü Romalılar, 150 yıldan fazla bir süredir işletilen verimli madenler ve belki de Romalıların köle pazarlarına sattığı yarım milyon Daçyalı dahil, Dacia'daki birçok kaynağın kontrolünü ele geçirmişlerdir. Bu gelirlerin bir kısmı Trajan tarafından, Daçya savaşlarını anan ünlü Trajan Sütunu da dahil olmak üzere inşaat projeleri için kullanıldı. Daçya'nın hem birinci hem de ikinci savaşlardaki zaferleri için Trajan tarafından birçok antik sikke darbı yaptırılmıştır.

Dacia Savaşları


I. Dacia Savaşı: Daçya Kralı Decabalus, imparator Domitianus döneminde Roma topraklarına saldırmış, ve bu savaşta yenilenerek barış antlaşması imzalamıştır. İmparator Trajan'ın tahta geçmesinden sonra tekrar saldırı başlatmıştır. Trajan'ın ordusu Tuna Nehrini geçerek Tapae yakınlarında Decabalus ile karşılaşmıştır. Ağır çarpışmalar sonuçsuz kalınca taraflar birliklerini geri çekmek zorunda kalmıştır. Ertesi yıl Trajan tekrar Daçyalıların başkenti Sarmizegethusa'yı kuşatmıştır. Decabalus kentini kurtarmak için Romalılarla barış yapmak zorunda kalmıştır. İmparator Trajan'ın bu başarısından sonra antik kent Traianus Dacicus lakabını almıştır.

II. Dacia Savaşı: Daha önce Romalılara iki kez yenilen Decabalus tekrar savaş başlatmıştır. Dört yıl önce olduğu gibi imparator Trajan, ordusu ile Tuna Nehri'ni geçti. Decabalus'un başkenti Sarmizegethusa yakınlarında iki ordu karşılaşmıştır. Bu savaşta Decebalus'u harap eden Trajan zafer kazanmıştır. Romalıların zafer kazanmasından sonra Daçya eyaletinin son kralı Decabalus kuzeye kaçmıştır. Acak etrafı Romalılarca sarılınca intihar etmiştir. Roma İmparatorluğu bölgeyi topraklarına katarak Dacia/Daçya eyaletini kurmuştur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_H0A.jpg


Tuna Nehri üzerindeki kayalık bir tepede, Romanyalı iş insanı Iosif Constantin Dragan tarafından yaptırılmış ve on iki heykeltıraşın tamamlaması 10 yıl sürmüş olan son kral Decebalus'un kayalara oyulmuş heykeli.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_H0B.jpg


Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Dacia/Daçya bölgesinde darb edilmiş Roma dönemi antik sikkelerdir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA1 (12).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,524
Beğeni
12,295
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DACIA2 (11).jpg