The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Dardanos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,517
Beğeni
10,426
Dardanos [ Δάρδανος ] Antik KentiAntik dönem ismi Dardanos [ Δάρδανος ] olan antik kent günümüz İzmir-Çanakkale karayolunun İntepe’den sonra gelen kıyı şeridindeki Hasan Mevsuk Şehitliği'nin bulunduğu höyüğün üzerindedir. Dardanos [ Δάρδανος ] antik kenti Troas Bölgesi’nin en erken sikke basan şehirlerin birisidir. M.Ö.85’de Pontos kralı Mithridates Eupator ile Romalı komutan Lucius Cornelius Sulla burada Dardanos barışını yapmışlardır.1959 yılında Dardanos Tümülüs’ünde ortaya çıkarılan zengin buluntular Çanakkale tarihinin Troia’dan sonra en önemli keşiflerinden birisidir.Antik kentin kurucusu Dardanos’tur. Efsaneye göre Dardanos, Samotras [Semadirek] kralı Kortios’un oğludur. Arkadi krallarından Şersis’in kızı ile evlenir. Bir süre sonra eşinin erkek kardeşi Pasyon ile kavga ederek onu öldürür. Bunun üzerine adadan kaçarak Anadolu’da Hellespont [Çanakkale Boğazı] yöresine gelir. Bu yörenin kralı olan Koker ona iyi davranır ve kızı Yani ile onu evlendirir. Daha sonra krallığını ona bırakır. Dardanos kral olur olmaz yörede kendi adını taşıyan bir kent kurar. M.Ö. 1537 yılında ölür. Eski adı Hellespontos [Çanakkale Boğazı] olan boğaza bu antik kentten dolayı Dardanelles [Δαρδανέλλια] ismi verilmiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Dardanos [ Δάρδανος ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,517
Beğeni
10,426
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DARDANOS (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DARDANOS (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DARDANOS (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DARDANOS (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DARDANOS (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DARDANOS (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DARDANOS (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DARDANOS (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DARDANOS (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DARDANOS (10).jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.