Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Delphi Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,524
Beğeni
12,295
ΕΛΛΗΝΙΚA ΦΩΚΕΩΝ ΔΕΛΦΟΙ - Dünyanın Merkezi Delphi [ΔΕΛΦΟΙ] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Delphi [ΔΕΛΦΟΙ], Homeros döneminden itibaren Pytho adıyla anılır. Tarihsel zamanların başında antik Phocis'in şehirlerinden biriydi ancak yavaş yavaş şehrin rolü güçlendi ve bir pan-Helen merkezi ve antik Yunanlıların kutsal bir şehri haline geldi. Aynı zamanda Delphic Amphictyonia'nın da merkeziydi. Delphi [ΔΕΛΦΟΙ], Yunanistan'ın en büyük manevi ve dini merkezidir.

Delphi [ΔΕΛΦΟΙ], tanrı Apollon'a adanmış önemli bir Yunan dini merkeziydi. Korint Körfezi yakınlarındaki Parnassus'ta inşa edilen kutsal alan, hem şehir devletlerine hem de bireylere şifreli kehanetler ve tavsiyeler veren ünlü Apollon Kahini'nin oturduğu yerdi. Ayrıca Pythias, pan-Helenik yarışmaları Delphi'de düzenlenmiştir.

Zeus tarafından serbest bırakılan biri doğudan, diğeri batıdan uçan iki kartal tam olarak Apollon'un kutsal alanında buluştu. Bu nokta, herkesin görmesi için Omphalos taşı tarafından işaretlendi ve burası dünyanın merkezi olarak belirlenmiştir. Delphi'deki Apollon tapınağının kökenleri, Homeros'un Apollon İlahisi'nde anlatılır. Apollon, Parnassus Dağı'ndan indi ve sonunda karla kaplı Parnassus Dağı'nın altında Crisa'da kehanetinin temeli için uygun yeri bulana kadar kuzey ve orta Yunanistan'dan geçti.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_delphi.jpg


Apollon, tapınağını kurduktan sonra bölgede yaşayan dişi bir ejderhayı öldürmüştür. Bölgenin adı daha sonra katledilen ejderhanın çürüyen gövdesi nedeniyle Pytho [ve Pythian Apollon] olarak adlandırılmıştır. Kendini bil sözü [γνῶθι σεαυτόν], Apollon’un ejderha Python’u öldürdüğü Delphoi’de kurduğu Apollon tapınağını girişinde yazılıdır ve Delfik tapınımın sloganıdır.

Yunanca'da Pytho fiili çürümek anlamına gelir. İlginçtir ki Zeus, ejderhayı öldürmekten dolayı Apollon'u dokuz yıllığına Teselya'ya sürerek cezalandırmıştır. Delphi'de her dokuz yılda bir kutsal alanın kuruluş efsanesiyle bağlantılı bu olayları anmak için Stepteria adlı dini bir festival kutlanırdı. Delphi'deki kehaneti, Yunanlılar için kolonilerini kurmada dini itici güç olarak önemli bir rol oynamıştır.

Yunuslar Apollon için kutsaldır ve cinas türüdür. Aynı zamanda Delphi Yunus anlamına gelir. Antik kent adını Yunanca Yunus anlamına gelen Delphis [Δελφοί] kelimesinden almıştır. Tanrı Apollon ünlü mabedini burada kurmak için Yunus kılığına girmiştir.

Persler MÖ 480'de Yunanistan'a saldırdığında, Pers kralı Xerxes, Delphi hazinesini çalmak için tamamen silahlı bir tabur gönderdi. Ancak efsane göre, Athena Pronea Kutsal Alanı'ndan bir fırtına geldiğini ve çevredeki dağlardan düşen kayaların birçok Perslinin ölümüne neden olduğunu, geri kalanının geri çekilmenin akıllıca olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Hristiyanlığın Bizans İmparatorluğu'nun baskın dini haline geldiği dönemde imparator II. Theodosius'un bir fermanıyla Delphi kehaneti pagan bir yer olarak kapatılmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Delphi [ ΔΕΛΦΟΙ ] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,524
Beğeni
12,295
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (12).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,524
Beğeni
12,295
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (15).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (16).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (17).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (18).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (19).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (20).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (21).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (22).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (23).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELPHI (24).jpg