Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Diokletianus İntikamcı Mars'a

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
İmparator Diokletianus, MS 284'ten 305'e kadar Roma İmparatorluğu'nu yönetti. O, Roma dünyasındaki bir çalkantı dönemini sona erdiren zorlu bir hükümdardı. Kanlı iç savaşları sona erdirmek için yeni bir hükümet sistemi olan Tetrarşi'nin kurulması da dahil olmak üzere reformlarıyla tanınan imparator Diokletianus, siyasi ve askeri istikrar döneminin başlangıcı olmuştur.

Sikke ön yüzde imparator Diokletianus büstü. Soldan sağa IMP C C VAL DIOCLETIANVS P F AVG - Imperator, Caesar, Caius Valerius Diocletianus Pius Felix Augustus: Başkomutan [İmparator], Sezar, Gaius Valerius Diocletianus, Dindar, Talihli, İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde kalkan ve mızrak tutan Roma savaş tanrısı Mars. Soldan sağa MARTI VLTORI - Marti Ultori: İntikamcı Mars'a lejantı. Antik sikke Kyzikos [Erdek] antik kentinde darb edilmiştir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Dıok.jpg