Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Diokletianus Üçüncü Kez Konsül

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Diokletianus onlarca yıl süren krizden sonra Roma İmparatorluğu'nda temelden reform yapan büyük yenilikçi olarak bilinmektedir. Diokletian, yalnızca Roma İmparatorluğu'ndaki askeri anarşiye son vermesiyle değil, aynı zamanda imparatorluğu batı ve doğu olarak ikiye ayırması ve yirmi yıllık bir saltanattan sonra emekli olabilmesi için düzenli bir ardıllık kurmasıyla da ünlüdür. İmparator Diokletianus'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Örnek antik sikke tipik bir Romalı geleneğine bağlılığı göstermektedir. Diokletianus'un Solidus [Altın] kategorisindeki bu antik sikkesi, imparator Hadrianus'un Roma'ya gelişini kutlayan Aureus kategorisindeki antik sikkenin aynı ters tipini kullanmaktadır.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HADRIAN.jpg


Ancak Diokletianus'un bu antik sikkesinin bir macerayı kutlayıp kutlamadığı şehre dönüşü belirsizdir. Sikke ön yüzde imparator Diokletianus büstü. Soldan sağa DIOCLETIANVS AVGVSTVS - Diocletianus Augustus: İmparator Diokletianus lejantı. Sikke arka yüzde selam vermek için sağ eli havada at üzerinde Diokletianus. Soldan sağa COS III - Consul Tertium: Üçüncü Kez Konsül lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DI.jpg