Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Diva Ulpia Marciana

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Ulpia Marciana imparator Trajan'ın kız kardeşiydi. Romalı senatör Gaius Salonius Matidius Patruinus ile evlendi. Bu evlilikten Salonina Matidia adında bir kız çocuğu oldu. Patruinus 78 yılında öldüğünde Ulpia Marciana ve kızı Matidia, Trajan ve karısı Plotina ile birlikte yaşamaya başladılar. Marciana'ya MS 105 yılında imparator Trajan tarafından Augusta ünvanı verildi ve ilk kez bir imparatorun kız kardeşi bu ünvanı taşıyordu. Trajan'ın kız kardeşine olan sevgisi çok iyi bir şekilde belgelenmiştir. Onu yalnızca yaşamı boyunca onurlandırmakla kalmadı, aynı zamanda MS 112'deki ölümünden sonra da onu onurlandırdı. Trajan iki şehre onun adını verdi Moesia'daki Marcianopolis [MS 106] ve Ulpia Marciana Traiana [MS 100] antik kentleri. Ailesine olan bağlılığının kamuya açık bir ifadesi olan Trajan'ın akrabaları antik sikkelerde Julio-Claudian imparatorlarından bu yana görülmemiş bir ölçüde tasvir edilmiştir. Hem öz babası Marcus Ulpius Traianus hem de üvey babası Nerva, Trajan'ın antik sikkeleri ile anılır ve Trajan aynı zamanda bu onuru yaşayan akrabalarına, yani kız kardeşi Marciana, karısı Plotina ve yeğeni Matidia'ya da uzatır.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ULP (2).jpg


Sikke ön yüzde imparatoriçe Ulpia Marciana büstü. Soldan sağa DIVA AVGVSTA MARCIANA - Diva Augusta Marciana: İlahi ve saygıdeğer [Ulpia] Marciana lejantı. Sikke arka yüzde kartal ve soldan sağa CONSECRATIO - Consecratio: Kutsama lejantı.
CONSECRATIO - Kutsama lejantı ilk kez Marciana'nın ölümünden sonra darb edilen sikkelerde kullanılmıştır ve daha sonra tanrılaştırılmış diğer imparatoriçelerin ölümünden sonra darb edilen antik sikkeler için sıklıkla kullanılmıştır.

Roma sikkelerinde kartal tasvirleri hakkında detaylı konu için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ULP (1).jpg