Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Elagabalus Ordunun Sadakati

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
İkinci yüzyılın sonları ve üçüncü yüzyılın başlarındaki kargaşa sayesinde, tahtın ardındaki gerçek gücün ordunun elinde olduğu giderek daha açık hale gelmiştir. İmparatorlar lejyonlar tarafından yaratıldı ya da yıkıldı ve bu nedenle iktidarı korumak için sıradan askerlerin sadakatini yatıştırmak ve korumak her zamankinden daha önemliydi. Fides Exercitus tipi, kanıtlanmış bir yeteneği veya bilgeliği olmayan bir genç olan Elagabalus'u gerçekten iktidara getiren ordunun [FIDES EXERCITVM] sürekli sadakatini gerektiren, giderek daha sık görülen bir tip haline gelmiştir.

217 yılında Caracalla'ya yapılan suikastın ardından, Elagabalus'un büyükannesi ve Caracalla'nın teyzesi Julia Maesa'nın, Elagabalus'un Caracalla'nın gayri meşru oğlu olduğunu ve Macrinus'un bu imparatorluğu tasarladığını öne sürerek yeni imparator Macrinus'a karşı orduda bir isyan başlatmıştır. Görevde sadece birkaç ay kaldıktan sonra Macrinus, bir zamanlar komuta ettiği ordu tarafından savaşa girdi, bozguna uğradı ve İtalya'ya kaçtı; yakalanıp Kapadokya'da idam edildi ve Elagabalus yeni imparator olarak Roma'ya seyahat etmekte özgür kaldı.

Sikke ön yüzde Elagabalus büstü. Soldan sağa IMP CAES ANTONINVS AVG - Imperator Caesar Antoninus Augustus : Başkomutan [İmparator] ve Sezar Antoninus, İmparator lejantı. Sikke arka yüzde Roma'nın güven ve sadakat tanrıçası Fides. Soldan sağa FIDES EXERCITVS - Fides Exercitus : Ordunun Sadakati lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_FIDES.jpg