The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Entella Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
Entella [Ἔντελλα] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Entella [Ἔντελλα], Sicilya'nın iç kesimlerinde, Hypsas [Günümüz Belice] nehrinin sol kıyısında yer alan antik bir şehirdir.

MÖ 404'te, şehre serbestçe girmelerine izin verilen Campanialı paralı askerler [ Kartaca tarafından tutulmuş olan paralı askerler ] Entella'ya ihanet edecek, tüm erkek nüfusu katledecek ve kendilerini şehrin hükümdarı yapacaklardı.

Kuzey Afrika kıyısındaki bir Fenike yerleşimi olan Kartaca, MÖ 5. yüzyılda Sicilya'nın kontrolü için Yunanlılarla rekabet etmeye başladı. Buradaki müdahalesi sonunda MÖ 480'de, birleşik Yunan kuvvetlerinin Kartacalıları sağlam bir şekilde mağlup ettiği Himera Savaşı'na yol açtı. Kartacalılar, beşinci yüzyılın sonunda Himera ve diğer Sicilya şehirlerini yok ederek geri döndüler.

Syracusalılar, dördüncü yüzyıl boyunca onlara direndiler ve onları, birliklerine ödeme yapmak için antik sikke darbı yaptıkları adanın batı kısmına hapsettiler. Bu nedenle bu antik sikkelere Siculo-Punic denir. Kartacalılara atıfta bulunan Punic terimi, Fenike anlamına gelen Latince Punicus'tan gelir.

Antik sikkelerin arka yüzlerinde at veya at kafası kafası tasvirleri ve Pön [Kartaca] alfabesi ile Kampın İnsanları/Kampın HalkI anlamına gelen MMHNT lejantıı görülmektedir. Kartaca askeri darphanesi.

Antik sikkelerin arka yüzlerinde görülen at kafası tasvirleri şehrin yerinin bir at kafasının bulunmasıyla belirlendiği Kartaca'nın kuruluş efsanesine atıftır.ΕΝΤΕΛΛΙΝΩΝ-ENTELLINON lejantı ile Entella'nın antik sikkeleri vardır. Şehrin Kampaniyen işgali altında darb edilen antik sikkelerinde ΕΝΤΕΛΛΑΣ-ENTELLAS ve arka yüzlerde ΚΑΜΠΑΝΩΝ-KAMPANON lejantları ile birlikte Pön alfabesi ile yazılmış lejantlar ve at veya at kafası, aslan ve palmiye ağacı tasvirleri görülmektedir.

Siculo-Punic antik sikkeleri yalnızca gümüş olarak darb edilmiş ve antik sikkelerin ikonografisi çoğunlukla daha önceden var olan diğer Sicilya antik kentlerinin darb etmiş olduğu antik sikkelerin özelliklerinden uyarlanmıştır. Bu tip Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkeler Kartaca'nın Sicilya'daki askeri harekatlarının finansmanı için tasarlanmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Entella [Ἔντελλα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.