The title of the page

Ephesus Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Ephesus [ Ἔφεσος ] Efes Antik KentiAnadolu’nun Batı Ege kıyısında yer alan Romalıların Asya’ya açılan metropol kenti olan Efes / Ephesus [ Ἔφεσος ], günümüz İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde yer alan antik bir Yunan kentidir. Ephesus [ Ἔφεσος ] antik kenti üzerine yapı inşa edilmeyen, Anadolu’nun eski ana tanrıça [Kybele] geleneğine dayalı Artemis kültüne ve en büyük tapınağına sahip olması nedeniyle de ayrıcalıklı öneme sahip olan bir mega kenttir. Efsanelere göre Yunan mitolojisinde Amazon adı ile bilinen kadın savaşçılar tarafından kurulmuş ve günümüzdeki adının da Ana Tanrıça kenti anlamına gelen Arzawa krallığındaki bir kentten, Apasas’dan geldiği düşünülmektedir. Ephesus [ Ἔφεσος ] antik kenti Klasik Yunan döneminde İyonya'nın on iki şehrinden biridir.


Ephesus [ Ἔφεσος ] Efes antik kentinin en önemli sembolü olan Celsus Kütüphanesi M.S. 135 yılında Tiberius Julius Celsus Polemaeanus onuruna oğlu Gaius Julius Aquila tarafından yaptırılmıştır. Altta paylaşmış olduğumuz görseldeki sütun nişlerinde yer alan heykeller, orijinallerinin kopyalarıdır. Heykellerin orijinali Viyana Müzesinde bulunmaktadır. Kütüphanenin kurucusu olan Celsus’un lahdi kütüphane içerisinde bulunmaktadır. Zamanında 14.000 kitaba ev sahipliği yapmıştır.

Ephesus [ Ἔφεσος ] Efes antik kenti Menderes nehrinin zamanla limanı alüvyonlar ile doldurması ve şehri sarsan ardı arkası kesilmeyen depremler sebebi ile zaman içerisinde değişmiştir. Ephesus [ Ἔφεσος ] Efes antik kenti sert depremler ile kısmen yok olmuştur. Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri kabul edilen, şehrin koruyucu tanrıçası olarak seçilmiş ana tanrıça Artemis’e adanan Artemis Tapınağı antik kentte bulunmaktadır. On üç basamaklı bir podyum üzerinde yükselen, 150 metre uzunluğunda, boyu 20 metre olan toplam 127 adet mermer sütunun çevrelediği tapınak, tarih boyunca defalarca yakılıp yıkılmış ve yağmalanmıştır. Tapınağa ait günümüze ancak birkaç mermer parçası ulaşmıştır. Alttaki görsel Artemis Tapınağı'nın maketidir.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Ephesus [ Ἔφεσος ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. Ephesus [ Ἔφεσος ] Efes antik kentine darp edilmiş Antik Yunan sikkeleri üzerinde doğa ve avcılık ile ilişkili tanrıça Artemis‘in sembollerinden birisi olan arı tasvirini yoğun olarak kullanmıştır. Sikke ön yüzlerde Arı arka tip Artemis'in kutsal hayvanı Geyik tasvirleri görülmektedir. Arı tasviri bolluk ve bereketi temsil eder. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.