Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Epir Kralı Pirus Antik Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
Pyrrhos / Pirus [Πύρρος]

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Pyrrhus [Πύρρος], Epirus'ta yaşayan bir Yunan kabilesi olan Molossians'ın bir Yunan kralı ve erken Helenistik döneminin en önemli yöneticilerinden biriydi. Pyrrhus [Πύρρος] MÖ 306 - 301 ve MÖ 297 - 272 arasında Epir krallığı yapmıştır. Epir [Ήπειρος] Balkanlar'da bulunan tarihsel bir bölgedir. Bölge, Arnavutluk ve Yunanistan arasında yer almaktadır.

Pyrrhus, Epirus'ta hüküm süren Aiakid Hanedanı'na aitti. Mitolojiye göre hanedanın atası, ülkeyi işgal edip hanedanı kuran Homeros'un kahramanı Akhilleus Neoptolemus'un oğlu kabul ediliyordu.

Diadochi savaşlarında Pyrrhus , Ipsus savaşında [MÖ 301] kayınbiraderi Makedonyalı I. Demetrius'un yanında savaşmıştır. Daha sonra, Ptolemy I ile Demetrius arasındaki antlaşmada Mısır Kralı I. Ptolemy'nin rehinesi olmuştur. Pyrrhus, Ptolemy'nin I. üvey kızı Antigone ile evlendi ve MÖ 297'de Epirus krallığını yeniden kurmuştur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_012.jpg


Daha sonra, eski müttefiki Demetrius'a karşı savaşa girdi. MÖ 286'da eski kayınbiraderini tahttan indirdi ve Makedonya Krallığı'nın kontrolünü ele geçirdi. Pyrrhus, MÖ 284'te eski müttefiki Lysimachus tarafından Makedonya'dan sürüldü .

Güney İtalya'da bulunun Yunan şehri Tarenteum'un Roma tehdidi nedeniyle kendisinden yardım istemesi sonucunda Pirus Savaşları başlamıştır. Ordusuyla birlikte Güney İtalya'ya gelen Pirus, Heraclea ve Asculum Muharabelerinde Romalıları mağlup etmiş olsa da büyük kayıplar vermiştir.

Kral Pyrrhus, Romalıları bastırmak için 3.000 süvari, 2.000 okçu, 500 sapancı, 20.000 piyade ve 19 savaş fili ile İtalya'ya girmiştir.Üstün süvarileri ve filleri sayesinde MÖ 280'de konsülleri Publius Valerius Laevinus komutasındaki Heraklea savaşında Romalıları yenmiştir. Romalılar yaklaşık 7.000 ve Pyrrhus 4.000 asker kaybetmiştir.

Pyrrhus, Sicilya kralı ilan edildi. Oğlu Helenus'un Sicilya krallığını miras alması ve diğer oğlu İskender'e İtalya'nın verilmesi için planlar yapıyordu. 277'de Pyrrhus, Sicilya'daki en güçlü Kartaca kalesi olan Eryx'i ele geçirmiştir. Bu, Kartaca kontrolündeki antik şehirlerin geri kalanının Pyrrhus'a sığınmasına neden olmuştur.

Kartacalıları başka bir savaşta mağlup etmesine rağmen, Sicilya'yı terk etmek ve İtalya'ya dönmek zorunda kalmıştır. Sonunda Sicilya'daki Beneventum'da [MÖ 275] yenildi ve Roma Cumhuriyet Lejyonlarının disiplini ve yeni taktikleri tarafından gölgede bırakılmıştır.

Pyrrhus, İtalya'daki seferi bırakıp Epirus'a geri dönmüş ve kral II. Antigonus Gonata'ya saldırarak kolay bir zafer kazanarak Makedonya tahtını ele geçirmiştir.

Kralın adı , Asculum Muharebesi'nden sonra bir mübadeleye atıfta bulunan Pyrrhic zaferi ifadesiyle ünlüdür. Pyrrhus, anılar ve savaş sanatı üzerine birkaç kitap yazmıştır.

MÖ 272'de Spartalı Cleonymus, Pirus'tan Sparta'ya saldırmasını ve onu iktidara getirmesini istedi. Pirus Peloponez'in kontrolünü kendi eline almak için Sparta'ya sefere çıktı ancak beklenmedik güçlü bir direnişle karşılaştı ve Sparta'dan geri çekilmek zorunda kaldı. Geri çekiliş sırasında oğlu Ptolemy öldürülmüş ancak II. Antigonus ve Sparta kralı Areus onun peşinde olduğu için yas tutacak zamanı olmamıştır. Aceleyle Argos şehrine giren Pirus, orada askerleriyle beraber tuzağa düşürüldü ve şehrin sokaklarında devam eden muharebe sırasında öldürülmüştür.

Antik Sikkeler Nümizmatik | 2023 ©

Epir bölgesinin kralı olmasına rağmen, aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Epir kralı Pirus tarafından veya Pirus zamanında Magna Graecia ve Sicilya Bölgelerinde bulunan antik Yunan kentlerinin kral adına darb etmiş olduğu antik sikke görselleridir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY2 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY2 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY2 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY2 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY2 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY2 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY2 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY2 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY2 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY2 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY5 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY5 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY5 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY5 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY5 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY5 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY5 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY5 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY5 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY5 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER _Pyrrhos (1).jpg
ANTİK SİKKELER _Pyrrhos (2).jpg
ANTİK SİKKELER _Pyrrhos (3).jpg
ANTİK SİKKELER _Pyrrhos (4).jpg
ANTİK SİKKELER _Pyrrhos (5).jpg
ANTİK SİKKELER _Pyrrhos (6).jpg
ANTİK SİKKELER _Pyrrhos (7).jpg
ANTİK SİKKELER _Pyrrhos (8).jpg
ANTİK SİKKELER _Pyrrhos (9).jpg
ANTİK SİKKELER _Pyrrhos (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PY (10).jpg