Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Ermenilerin Fatihi Lucius Verus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Lucius Verus

Lucius Ceionius Commodus Verus Armeniacus


Marcus Aurelius ve Lucius Verus'un ortak hükümdarlığı krizle başlamıştır. Vologases IV yönetimindeki Partlar, Roma ile olan anlaşmalarını bozdular ve batı sınırlarını geçerek Roma savunmasını kolayca aşarak Ermenistan'ı ele geçirdiler. Lucius Verus, Küçük Asya'ya yelken açtı ve burada Roma ordusunu eski topraklarında zafere taşıdı ve bunu son derece başarılı bir karşı saldırıyla sürdürdü. Sonuç olarak, Ermenistan ve Suriye'nin kurtarılması, Ktesifon ve Seleucia'nın yağmalanması ve Medya ile Mezopotamya'nın fethi oldu. Bu, tüm Roma tarihinde Fırat'ın doğusundaki en başarılı Roma askeri çabalarından biriydi, ancak bu seferden dönen askerlerin imparatorluğa getirdiği vebanın beklenmedik sonucu da beraberinde gelmiştir. Salgın korkunçtu ve önümüzdeki on yıl boyunca Küçük Asya'nın ve Avrupa'nın büyük bir kısmı için yıkıcı sonuçlar doğurmuştur.

Sikke ön yüzde imparator Lucius Verus büstü. Soldan sağa L VERVS AVG ARMENIACVS - Lucius Verus Augustus Armeniacus = Lucius Verus, imparator [Augustus], Ermenistan'ın Fatihi lejantı. Sikke arka yüzde yay ve sadağın üzerinde oturan kişiselleştirilmiş Ermenistan tasviri. Soldan sağa TR P IIII IMP II COS II ARMEN - Tribunicia Potestate Tertia, Imperator Secundum, Consul Secundum, Armeniacus - Üçüncü kez Tribünlük Yetkisine Sahip, İkinci Kez Başkomutan [İmparator], İkinci Kez Konsül, Ermenilerin Fatihi lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCİUS VERUS.jpg