Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Faustina II - Işık Getiren Diana'ya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Faustina II

Annia Galeria Faustina - Genç Faustina


Antoninus Pius ve Faustina I'in kızı imparatoriçe Annia Galeria Faustina. Marcus Aurelius, Antoninus Pius'un isteği üzerine MS 145 yılında Genç Faustina ile evlenmiştir. Faustina'nın belli bir gladyatöre tutkuyla bağlı olduğu bildirildi ve oğlu Commodus'un imparatorla olan evliliğinin değil, bu birlikteliğin ürünü olduğu söylendi. Her halükarda İmparatoriçe tutkularıyla, özellikle de sıradan denizcilere ve gladyatörlere olan tutkusuyla tanınmaktaydı. Ancak Marcus Aurelius, ondan asla boşanmadı. İmparatorluğun Faustina ile evlenmesinin çeyizi olduğunu düşünüyordu ve hatta onun bilinen birkaç sevgilisini terfi ettirmişti.

Faustina hakkındaki çağdaş literatür kıt ve güvenilmezdir. Hayatta kalan kaynakların çoğu ona karşı nazik değil ve onu zehirleme ve infaz yoluyla ölüm emri vermekle suçlamaktadır. Ayrıca Avidius Cassius'un kocasına karşı isyanını kışkırtmakla suçlandı. Bazı kaynaklar onu denizciler ve gladyatörlerle olan zina dolu karşılaşmalarının hikayelerini hatırlatan küfürlü bir kişilik olarak temsil ediyor ve oğlu Commodus'un böyle bir birlikteliğin oğlu olduğunu öne sürecek kadar ileri gitmektedir. Faustina MS 175 yılında Kapadokya bölgesinde Toros Dağları'ndaki Halala [Colonia Faustinopolis] şehrinde öldü. Ölümünün nedeni tartışmalıdır. Bazı antik tarihçiler onun ani bir hastalıktan öldüğüne inanıyor, diğerleri ise intihar ettiğini iddia etmektedir.

Sikke ön yüzde imparatoriçe II. Faustina büstü. Soldan sağa FAVSTINA AVGVSTA - Faustina Augusta: Saygıdeğer Faustina lejantı. Sikke arka yüzde Diana [Artemis] meşale tutuyor. Soldan sağa DIANA LVCIF - Diana Lucifera: Işık getiren Diana lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_FAUSTINA.jpg