Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Fenike Bölgesi Sidon Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341
Sidon [Σιδώνα] antik kentinde darb edilmiş Shekel kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_SIDON.jpg


Sikke ön yüzde savaş kadırgası zikzak dalgaların üzerinden sola doğru ilerliyor.
Arka tip Pers Kralı ve arabacı biga üzerinde, arkada Mısır giysisi içinde, elinde kült asası ve adak vazosu ile Sayda Kralı.


Antik dönem ismi Sidon [Σιδώνα] olan antik kent, Lübnan'ın güneyinde Cenub vilayetinin merkezi olan günümüz Sayda şehri. Güneyde Tire ve kuzeyde Lübnan'ın başkenti Beyrut'a 40 km uzaklıkta yer alan Sidon [Σιδώνα], Fenike'nin önde gelen iki şehir devletinden birisi ve en eskisidir. Sidon [Σιδώνα] ve diğer limanlardan büyük bir Akdeniz ticaret imparatorluğu kurulmuştur. Homeros [Ὅμηρος], zanaatkarlarının cam, mor boyalar üretme becerisini ve kadınların nakış sanatındaki becerisini övmektedir. Antik kent Sidonia veya Sayda olarak da bilinmektedir. Sidon, antik Fenike'nin en güçlü şehir devletidir ve ilk olarak Tyre [Tire] antik kentini ünlü yapan mor boyayı üretmiş ve boya o kadar.

Örnek antik sikke I. Abdashtart'ın [ Yunanlılar tarafından bilindiği şekliyle Straton ] saltanatının son yılına aittir. Kral olarak yaptığı ilk işlerden biri, öncelikle babasının hükümdarlığı sırasında giderek değeri düşen Sayda para birimine olan güveni korumak için, gümüş içeriğini yüzde 72'den yüzde 99'a çıkarırken, Shekelin ağırlığını yaklaşık% 12 azaltmak olmuştur.

Abdashtart, saltanatının başlarında, Artaxerxes'e bir Atina büyükelçiliği için güvenli geçiş garantisi elde vermiştir ve bu iyiliği için Atinalılar, Parthenon'un yanındaki Akropolis'te mermerden bir kararname ile onu onurlandırmışlardır.

Daha da önemlisi, bu kararname, Sidonyalılara Atina'da elverişli ticaret hakları ve vergi muafiyetleri vermiştir. Bu kararname sayesinde kendisi için bir Helensever imajı elde etmiş, bu imajı İyonya ve Mora şehirlerinden sarayına davet ettiği Yunan sanatçı ve müzisyenlerin cömert himayesiyle daha da geliştirmiştir.