Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Fenike Bölgesi Tyre Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Tyre [Τύρος] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TYRE.jpg


Sikke ön yüzde Melkart, hipokampı [hippocampus] sağa doğru sürüyor,altta yunus.
Arka tip Baykuş.

Melkart, Fenike şehir devleti Tire'nin [Τύρος] koruyucu tanrısı. Fenike ve Pön panteonlarında önemli bir tanrıdır. Genellikle Sur'un Efendisi olarak anılır, aynı zamanda Baal veya El'in Oğlu [Evrenin Hükümdarı[, Yeraltı Dünyasının Kralı ve Evrenin Koruyucusu olarak da bilinmektedir. Yıllık bitki örtüsü döngüsünü sembolize etti ve Fenike ana tanrıçası Astarte ile ilişkilendirilmiştir.

Hippocampus/Hipokamp ayrıca Hipokampos olarak bilinen deniz canavarı/deniz atı. Yunan kökenli olmasına rağmen. Hipokampus tipik olarak bir atın üst gövdesi ve bir balığın alt gövdesine sahip olarak tasvir edilmiştir .

Antik dönem ismi Tyre [Τύρος] olan antik kent Fenike'nin önde gelen iki şehir devletinden biri ve antik Fenike ve günümüz Lübnan'daki en önemli limanlardan birisi olan Lübnan'ın Akdeniz kıyısında yer alan tarihi bir liman kenti olan Sur şehri. Şehir ilk kurulduğunda bir ada üzerinde yer alıyordu. Sonradan dolgu bir yol ile anakaraya bağlanmıştır. Antik kent günümüz bir yarımada üzerinde bulunmaktadır. Sur kenti, Cadiz ve Kartaca gibi çok gelişmiş bir Fenike kolonisidir. Aynı zamanda en eski Fenike metropollerinden biri olan ve Europa'nın efsanevi doğum yeridir.

Baykuş, MÖ 6. yüzyılın sonlarından başlayarak, Atina sikkelerinin arka yüzünde belirgin bir şekilde görünmektedir. Atinalı selefi gibi, Sur/Tyre [Τύρος] antik kenti darb ettiği antik sikkelerde baykuşun aynı ön baş pozunu sergilimektedir. Antik sikkenin arka yüzündeki baykuşun benimsenmesi, Tire ile büyük Yunan rakibi Atina arasındaki ticari ilişkilerin önemini kanıtlamaktadır.