Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Gangra Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Gangra [ Γάγγρα ] / Germanicopolis [Γερμανικόπολις] Antik Kenti


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GANGRA.jpg


Antik dönem ismi Gangra [ Γάγγρα ] olan antik kent günümüz Çankırı ilidir. Olgassys [Ὄλγασσυς] günümüz Ilgaz dağı eteklerinde Halys [Άλυς] ıramağının kolları üzerinde bulunmaktadır. Halys [Άλυς] ırmağı günümüz Kızılırmak. Helenistik ve Roma dönemlerinde Gangra olan Çankırı'nın adı Roma döneminde Germanikopolis olarak da kullanılmıştır. Paflagonya Bölgesi’nin ilk başkenti Gangra [ Γάγγρα ] antik kentidir. Bizans döneminde Gangra [ Γάγγρα ] antik kenti bir sürgün yeri olarak kullanılmıştır.

Gangra [ Γάγγρα ] antik kenti Roma hükümetinden onur ismi almıştır Germanicopolis [Γερμανικόπολις] Germanicus'un şehri. Roma imparatoru Claudius tarafından Gangra [ Γάγγρα ] antik kent ismi imparator Germanicus'a ithafen Germanicopolis olarak değişmiştir. O zamandan itibaren Gangra ismi şehrin kalesini, Germanicopolis ise kalenin aşağısında bulunan yeni şehri adlandırmıştır. Ülkemiz sınırları içerisinde iki tane daha Germanicopolis [Γερμανικόπολις] ismini kullanan antik kent vardır.

Gangra [ Γάγγρα ] şehrinin kuzey sınırında Olgassys [Ὄλγασσυς] günümüz Ilgaz Dağı yer alır. Strabon yazıtlarında Gangra antik kenti için iç Paflagonya bölgesinde küçük bir şehir ve kale olduğunu aynı zamanda Kral Morzeos’un ikamet ettiği adresi olduğunu belirtmektedir. Diğer bir yazısında da çok zor ulaşılan Olgassys [Ὄλγασσυς] Dağı’nda, yerel tanrılara adanan çok sayıda kutsal alanın bulunduğunu belirtmektedir.

Ilgaz dağında bulunan dinsel mekanlar aynı zamanda Olgassys [Ὄλγασσυς] Ilgaz Dağı’nın kutsal özelliğini oluşturmaktadır. Antik dönemlerde Tanrıların göğe en yakın mekanlarda en yüksek dağların zirvelerinde yaşadıkları inancı vardır. Bu yüksek dağların arasında Olgassys [Ὄλγασσυς] Ilgaz dağı'da yer almaktadır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Efsaneye göre Paflagonya'da gök tanrısı Zeus’un oğlu olan Tantalos isimli çok zengin, çok kuvvetli bir Kral yaşıyordu. Kral tanrıların yemek törenlerine davetli olarak katılıyordu. Kral Tantalos'un katıldığı, tanrıların tören yemekleri Gangra'ya yakın olan Olgassys [Ὄλγασσυς] dağının zirvesinde gerçekleştiriliyordu. Bundan dolayı Gangra sikkelerinin bazılarında Hestia Theon yani Tanrıların Ocağı yazısı yer almaktadır. Antik kentte darp edilmiş sikkeler üzerinde antik kentin ismini ΓЄPMANIKOΠOΛЄΩC/GERMANIKOPOLEOS olarak darb edildiğini görüyoruz.

Antik Sikkeler Nümizmatik

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Gangra [ Γάγγρα ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN1 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN1 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN1 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN1 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN1 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN1 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN1 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN1 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN1 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN1 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN35 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN35 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN35 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN35 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN35 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN35 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN35 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN35 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN35 (7).jpg
 

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Okullarda öğretilen tarih ve arkeoloji eğitimleri ile gerçekte daha farklı olan tarihsel sureci antik kentleri antik sikkeler ve nümizmatik özellikleri sayenizde öğrenmiş oluyoruz emekleriniz için çok teşekkürler
@Antik Sikkeler
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN32X (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN32X (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN32X (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN32X (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN32X (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN32X (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN32X (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN32X (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN32X (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GN32X (10).jpg