Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Gençliğin Prensi Diadumenianus'a

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Marcus Opellius Diadumenianus henüz sekiz yaşındayken Sezar ilan edildi ve MS 217 Nisan'ında İmparator Caracalla'ya karşı bir darbe planlayan babası Macrinus'un varisi ilan edilmişti. Hem baba hem de oğul, Caracalla'nın Part savaşını sürdürmek için Roma Ordusu'na doğu sınırına kadar eşlik etmişlerdi ve böylece Diadumenianus'un yükselişi Suriye'nin Zeugma [Gaziantep-Nizip, Belkıs Köyü] şehrinde gerçekleşmiştir. Aynı zamanda askerleri yatıştırmak ve Macrinus'un selefinin [Caracalla] cinayetindeki rolünü gizlemek amacıyla kendisine Caracalla'nın resmi adı olan Antoninus adı da verilmiştir. Her açıdan Diadumenian, gerçek gücü kullanmış olsaydı mükemmel bir imparator olabilirdi. Ama öyle olmadı çünkü Macrinus'un rejimi neredeyse anında çökmeye başladı. Orduyu Part savaşından ayırmak için aylarca Doğu'da oyalandı ve bir general olarak yetersizlikleri ve düşmanla müzakere etme isteği kısa sürede askerlerin homurdanmasına neden olmuştur.

MS 218 yılının Mayıs ayında, Suriye'deki Emesa'da konuşlanmış büyük bir lejyoner kuvveti isyan etti ve Caracalla'nın 13 yaşındaki kuzeni Elagabalus'u imparator ilan etti. Macrinus buna oğlu Diadumenian'ı Augustus rütbesine yükselterek ve Praetorian Muhafızlara adam başına 20.000 sesterce katılım bonusu vaat ederek karşılık verdi. Ancak isyancı güçler 8 Haziran'da Antakya surlarının dışında zafer kazandılar ve Macrinus'un ordusunun geri kalanı aniden taraf değiştirdi. Kuzeye kaçmadan önce Macrinus, oğlunu bazı sadık subaylara emanet ederek, onu muhafaza edilmesi için Part sarayına teslim etme talimatını verdi. Birkaç gün içinde hem baba hem de oğul yakalandı ve kısa sürede idam edildi. Böylece Severan hanedanındaki 14 aylık dönem sona ermiştir. Diadumenianus'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DIAD.jpg


Sikke ön yüzde Diadumenianus büstü. Soldan sağa M OPEL ANT DIADVMENIAN CAES - Marcus Opellius Antoninus Diadumenianus Caesar: Marcus Opellius Antoninus Diadumenianus Sezar lejantı. Sikke arka yüzde genç Diadumenianus, geleneksel olarak imparatorluk tahtının varisine verilen bir ünvan olan PRINCIPI IVVENTVTIS - Principi Juventutis:Gençliğin Prensi rolünde Roma askeri standartlarının ortasında ayakta duruyor.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DIA.jpg