Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Geta İmparatorluğun Güvenliği

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
İmparator Septimius Severus'un küçük oğlu Publius Septimius Geta, kendisine yedek muamelesi yapılırken kardeşi Caracalla'nın tercih edilen mirasçı olmasını izlemiştir. Geta, kardeşinden sadece 11 ay küçüktü. MS 198'de Caracalla'nın babasıyla birlikte Augustus seçilmesinin ardından Geta, istemeden ikinci sınıf statüsünü vurgulayarak Sezar [Caesar] veya küçük imparator ilan edilmiştir. MS 209'da Septimius Severus, Geta'yı Augustus rütbesine yükseltti ve Roma İmparatorluğu ilk kez teorik olarak eşit üç imparatora sahip olmuştu. Kısa süre sonra Septimius Severus'un sağlığı bozulmaya başladı. MS 4 Şubat 211'de oğullarının iyi geçinmeleri için son bir ricada bulunarak öldü. MS 211 yılının Aralık ayında Caracalla, anneleri Julia Domna'dan kardeşlerin barışabileceği bir toplantı ayarlamasını istedi. Julia Domna istenileni yaptı, ancak Geta odaya girdiğinde Caracalla'ya iki yüzbaşı da katıldı ve Geta annesinin kollarına sığınırken onu pusuya düşürdü ve onu bıçaklayarak öldürdü.

Sikke ön yüzde Geta büstü. Soldan sağa P SEPT GETA CAES PONT B - Publius Septimius Geta, Sezar, Pontifex [Maximus]: Publius Septimius Geta, Sezar, [yüksek] rahip lejantı. Sikke arka yüzde Roma mitolojisinde güvenlikten, özellikle de Roma İmparatorluğunun güvenliğinden sorumlu tanrıça Securitas. Soldan sağa SECVRIT IMPERII - Securitas Imperii: İmparatorluğun Güvenliği lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SCR.jpg