Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Girit Adası Aptera Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327

Aptera [ΑΡΤΕΡΑ] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.


ANTİKSİKKELERNÜMİZMATİK.COM02.jpg1.jpg


Sikke ön yüzde saçları palmetlerle süslenmiş Artemis Aptera.Solda antik kentin ismi ΑΠΤAΡΑΙΩΝ / APTARAION lejantı. Sağda antik sikke darbından sorumlu magistrate ismi ΠΥΘΟΔΟΡΟΥ - PYTHODOROS lejantı.
Arka tip ayakta savaşçı kahraman Apteros [Ptolioikos olarak da bilinmektedir] önündeki ağacı selamlıyor. Çevresinde
ΠΤΟΛΙΟΙΚΟΣ / PTOLIOIKOS lejantı.

Antik Aptera [ΑΡΤΕΡΑ] veya Aptara polisinin, günümüz Palaiokastro'nun güzel kalıntıları, Yunan, Venedik ve Osmanlı zamanları boyunca Girit'teki en güvenli demirleme yeri olan ve bugün önemli bir liman olan Suda Körfezi'nin güney tarafındaki Minoa [Marathi] bölgesi Megala Chorapia'nın yakınında bulunmaktadır. Antik kent modern Hanya şehrine yakın bir konumdadır. Aptera [ΑΡΤΕΡΑ] sakinleri becerikli okçulardı ve ülkelerine zenginlik getiren paralı askerler olarak savaşıyorlardı.

Kentin adının kökeninin Artemis'ten geldiği sanılır Artemis Aptera. Pausanias'a [ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ] göre kente adını Delphi kralı Pteras veya Apteras vermişti. Delphi'deki ikinci Apollon tapınağını inşa eden kişidir ve aynı zamanda kentin antik sikkelerinde adı geçen Ptolioikos'un kurucusu olduğu düşünülmektedir. Ancak en büyüleyici efsane, Stefanos Byzantios'un [(MS 6. yüzyıl] aktardığı efsanedir; efsaneye göre, Aptera tepesinde İlham Perilerive Sirenlerin şarkı yarışması sonucu sirenler yenilgilerinin ardından çıkan bir kavgada kanatlarını kaybetmiş ve kanatlarındaki tüyler beyaza dönerek denize düşmüştür. Sirenlerin beyaz tüyleri Suda Körfezi'nde Lefkes [Beyaz] adı verilen adacıkları oluşturuyordu. Aptera [ΑΡΤΕΡΑ] kanatsız anlamına gelir. Şehrin adı büyük ihtimalle antik sikkeler üzerinde de görülen şehrin koruyucu tanrıçası Artemis'in lakaplarından biri olan Aptera'dan [Artemis Aptera] gelmektedir [Inscriptionis Cretae 2], daha sonra Nike Apteros adını alan Atina'daki Akropolis'teki Athena Nike tapınağındaki heykele benzer. Kanatsız Nike anlamına gelir.

Eusebios [ΕΥΣΕΒΙΟΥ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ], kentin MÖ 1500 yılında aynı adı taşıyan bir kahraman olan Apteros tarafından kurulduğunu bildirmektedir [Chronicon 44]. Aptera'nın ilk tarihsel sözü, bir okçu birliğinin Messene'ye karşı savaşta Spartalılarla birlikte savaştığı bildirilen MÖ 7. yüzyıla kadar uzanır [Pausanius, Description of Greece IV 20] ve Pausanias [ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ], kasabanın Muses'ların Sirenlerle savaştığı ve Sirenler'in kanatlarındaki tüylerin kaybolduğu bir alanda inşa edildiğini bildirir. Antik kentin darb etmiş olduğu antik sikkelerin arka yüzünde ayakta görülen savaşçı Apteros'tur ve Ptolioikos olarak anılır, bu ünvan kelimenin tam anlamıyla şehirde yaşayan anlamına gelir. Apteros bir ağacı selamlarken gösterilir; bu sahne, oikisteler [Lider] veya şehrin kurucusuyla ilgili bir efsanenin tasviri olarak yorumlanabilir. Aptera antik kenti MÖ 67'de Roma tarafından ele geçirilmiştir.