The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Gomphoi Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
Gomphoi [Γόμφοι] Antik KentiGomphoi [Γόμφοι], Yunanistan'ın Tesalya bölgesindeki Trikala bölgesel biriminde bir köy ve eski bir belediyedir.

Konumu nedeniliyle Teselya ovalarına giden başlıca iki geçidi koruduğu için antik kenti tarihi öneme sahip bir yer haline getirmiştir.

Antik kentin ismi Makedonya Kralı II. Philip döneminde Philippoupolis [Φιλιππούπολις] olarak değiştirilmiştir.

Sezar [Gaius Julius Caesar], Gomphi antik kentini, Epirus'tan gelenlerin Teselya'daki ilk kasabası olarak tanımlamaktadır.

Antik kentin darb etmiş olduğu antik sikkelerin ön yüzlerinde Su perisi tasvirleri, arka tiplerde tahtta oturan Zeus tasvirleri ile birlikte ΓΟΜΦIΤΟΥΝ-GOMPHITOUN lejantları görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Gomphoi [Γόμφοι] - Philippoupolis [Φιλιππούπολις] antik kentinde darb edilmiş antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.