Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Gordianus III - Işık Getiren Diana'ya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
I. Gordianus'un genç torunu ve I. Gordianus'un servetinin varisi olan Gordianus III, kısa ömürlü imparatorlar Balbinus ve Pupienus tarafından Sezar yapıldı ve onların öldürülmesinin ardından tahta çıkmıştır. Başlangıçta Senato'nun vesayeti altında hüküm sürdü, ancak daha sonra 241 yılında 16 yaşındayken III. Gordianus oldukça yetenekli Timesitheus'u praetorian valisi ve baş danışmanı olarak atadı ve kızı Tranquillina ile evlenerek ittifaklarını sağlamlaştırdı. 243'te işgalci Sasanileri püskürtmek için doğuya yürüdüler ve başlangıçta başarılı oldular, ancak sefer sırasında Timesitheus öldü [muhtemelen öldürülmüştü] ve onun yerini Arap Philip aldı. Ne yazık ki genç imparator yeni generalini yönetecek güce sahip değildi ve birkaç ay sonra Arap Philip Gordian'ı öldürttüğünde ordu onu yeni imparatorları olarak selamlamıştır.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_GORDIANUS.jpg


Sikke ön yüzde imparator Gordianus III büstü. Soldan sağa IMP GORDIANVS PIVS FEL AVG - İmparator Gordianus Pius Felix Augustus: Başkomutan [İmparator] Gordianus, Dindar, Talihli/Şanslı, İmparator [Augustus] lejantı.Sikke arka yüzde Diana [Artemis] meşale tutuyor. Soldan sağa DIANA LVCIF - Diana Lucifera: Işık getiren Diana lejantı. Işık Taşıyıcısı Diana Lucifera bir ay tanrıçasıdır. Antik sikkelerde meşale taşıyan veya başına hilal takan genç bir kadın olarak karşımıza çıkar.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_GRD.jpg