Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Hadrian Dönemine Ait Yeni Sikkeler Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Orta doğunun çeşitli topraklarında devam eden arkeolojik çalışmalarda kudüsde tapınak harabelerinde hadrian antik sikkeleri keşfedildi İmparator Publius Aelius Traianus Hadrianus MS 117-138 Yahudi Zealotların isyanına karşı Bar Kokhba isyanı olarak bilinen ezici seferinin ardından, bir zamanlar Yahudiye'nin başkentinde bir Roma lejyoner kolonisi kurdu.

Yahudi isyanını bastırdıktan sonra Hadrian, tüm Yahudileri Kudüs'ten kovmaya devam etti ve Yahudilerin ölüm acısı üzerine kutsal şehirlerine yaklaşmalarını yasakladı Tapınakların yıkılışının yasını tutmak için yılda bir gün şehrin adını kendi soyadı Aelia ve Jupiter Capitolinus'un olarak yeniden adlandırdı. Buna göre, tapınak tepesinde belirgin bir konumda bulunan Yahudi Tapınağı'nın yerine bir Jüpiter Tapınağı'nın inşasını yaptı ve bu dönemine itafen değişik sikkeler bastırdı.

hadrian 1.jpg
hadrian2.jpg
hadrian3.jpg
hadrian6.jpg
hadrian8.jpg


Hadrian bu gelişmelerin ardından başarılarını anmak için antik sikkeleri basmaya başladı. Dahası, bu sikke serilerinde kullanılan temalar, şehrin kültürünün Yahudiye kutsallığından yeni pagan Roma lejyoner halkını yansıtan bir kültüre dönüştürülmesini kolaylaştırdı.

Hadrian'ın MS 117-138 ve Hostilian'ın MS 251 hükümdarlıklarını kapsayan yaklaşık 120 yıl boyunca tapınak isyan ve övgü temalı sikkeler basıldı.Hadrian, Jüpiter'in tapınağının inşasını ve şehrin yeni sınırlarını kurmasını anarak yeni tip sikkeler bastırarak dönemi temsil edebileceğini biliyordu.