Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Herakleia Lynkestis Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
Herakleia Lynkestis Antik Kenti - MAKEΔONΩN TETAPTHΣ

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HER.jpg


Antik dönem ismi Herakleia Lynkestis olan antik kent, II. Filip tarafından, Kuzey Makedonya’nın güneybatısında Yunan kahramanı Herkül'ün onuruna, günümüz Bitola [Manastır] kasabası bölgesinde kurulmuş olan antik kenttir.

MÖ 168'de Pydna savaşında Makedon kralı Perseus'un yenilgisinden sonra Romalılar Makedonya'yı dört ayrı özerk idari bölgeye [merides] böldüler. İlk bölge [ΠPΩTEΣ] başkenti Amphipolis olan Strymon'un doğusunda yer alır, ikincisi [ΔEYTEPAΣ] başkenti Selanik olan Strymon ve Axios arasında, üçüncüsü başkenti Pella olan Axios ve Peneos arasında ve dördüncüsü [ΔEYTEPAΣ TETAPTHΣ], başkenti Herakleia Lynkestis'le birlikte Yukarı Makedonya'nın çoğunu içeriyordu. Bu dört bölge, ülkenin nihayet birleşerek bir Roma Eyaleti oluşturduğu ve legatus pro praetore yetkisi altında para basmaya başladığı MÖ 148 yılına kadar varlığını sürdüemüştür. Tarihçi Titus Livius [Livy] bize, başlangıçta bölgeler arasındaki her türlü ticaretin, gümüş ve altın madenlerinin işletilmesinin ve tuz ithalatının yasak olduğunu bildiriyor.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Herakleia Lynkestis antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_HRK02 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_HRK02 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_HRK02 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_HRK02 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_HRK02 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_HRK02 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_HRK02 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_HRK02 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_HRK02 (9).jpg