Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

II. Valerianus İmparatorların Dindarlığı

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327

Publius Licinius Cornelius Valerianus - Valerian II


İmparator I. Valerianus'un torunu, imparator Gallienus ve imparatoriçe Salonina'nın en büyük oğlu, Saloninus'un abisi imparator Publius Cornelius Licinius Valerianus.

253 yılında Valerian I ve oğlu Gallienus tahta çıktığında Roma dünyası büyük bir kargaşa içindeydi. Baba [Valerianus I] ve oğul [Gallienus] kendilerini, o zamanlar Ren, Tuna ve Fırat nehirlerine yapılan düşman saldırılarını da içeren Roma'nın sorunlarını çözmeye adamışlardı. I. Shapur komutasındaki Sasaniler zorla doğu eyaletlerine girmiş ve Suriye'nin başkenti Antakya'yı yağmalamışlardı. Bu çoklu krizlerle karşı karşıya kalan yeni imparator, ortak imparator olarak atamış olduğu oğlu Gallienus'u Ren ve yukarı Tuna sınırlarını koruması için kuzeye gönderirken, kendisi de Gotlar ve Sasanilerle savaşmak için doğuya hareket etmiştir. 259 yılının sonlarına doğru Romalılar ile Persler arasında Edessa savaşına katılan imparator I. Valerian ve 70.000 kişilik Roma ordusu feci bir şekilde yenildi ve imparator I. Valerian esir alınmış ve eserat altında ölmüştür. Baba [Valerianus I] ve oğulun [Gallienus] ortak hükümdarlığı anlık bir hanedan oluştursa da Gallienus, iki oğlu Valerian II ve Saloninus'ta bunun devamı için umut bulmuştu. Gallienus vakit kaybetmeden en büyük oğlu Valerian II'yi eğitip 256 yılında Sezar rütbesine yükseltti ve ardından Ren Nehri'nde Almanlara karşı savaştı. İki yıl sonra 258'de babasına Tuna Nehri üzerindeki Gotlara karşı daha acil bir seferde eşlik etti ve orada öldü. II. Valerianus'un ölümünden sonra Gallienus'un en küçük oğlu, II. Valerianus'un kardeşi Saloninus Sezar [259-260] rütbesine yükseltilmiştir. Saloninus, 260 yılında sadece 18 yaşındayken ordusu tarafından ihanete uğrayacak ve Postumus tarafından öldürülecekti. II. Valerianus'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde II. Valerianus büstü. Soldan sağa P LIC COR VALERIANVS CAES - Publius Licinius Cornelius Valerianus Caesar: Publius Licinius Cornelius Valerianus Sezar lejantı. Sikke arka yüzde lituus, bıçak, patera. Soldan sağa PIETAS AVGG - Pietas Duorum Augustorum: İki imparatorun dindarlığı lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_VII.jpg