Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

III. Valentinianus Romalıların Zaferi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
419'da doğan III. Valentinianus, annesi Galla Placidia ve askeri komutan Flavius Aetius'un rehberliğinde 425'te Batı Roma İmparatoru'nun tahtına çıktı. İç çekişmeler ve dış tehditlerle karşı karşıya kalan hükümdarlığı, 439'daki Vandal istilasına tanık oldu ve bu, Afrika'nın kaybedilmesine ve İtalya'nın yiyecek tedarikinin önemli bir darbe almasına neden olmuştur. Aetius etkili olmasına rağmen imparatorluk otoritesinin aşınmasını engelleyemedi ve Batı Roma İmparatorluğu çeşitli barbar grupların meydan okumalarıyla karşı karşıya kaldı. Valentinianus'un Doğu Roma İmparatorluğu ile ilişkileri, Markian'ın danışmadan Doğu İmparatoru olmasıyla bozuldu ve 452'ye kadar gerilimleri tetikledi. Bağımsızlık arayışında olan Valentinianus, 454'te Aetius'u şahsen öldürdü, ancak bu hamle geri teperek konumunu zayıflattı. 16 Mart 455'te bir askeri tatbikat sırasında Valentinianus, Roma'daki Mars Alanında suikasta kurban giderek öldürülmüştür.

Onun ölümü, Theodosian hanedanının Batı Roma İmparatorluğu'ndaki yönetiminin sonunu işaret ediyordu. Ölümünden sonra eşi Licinia Eudoxia, Petronius Maximus ile evlendi ve Geiseric liderliğindeki Vandallar 455'te Roma'yı yağmaladı. Valentinianus'un ailesi, kızı Eudocia ve Placidia da dahil olmak üzere, Batı Roma'nın değişen ortamında yön bulmaya çalışan stratejik evliliklerle siyasi çalkantılarla karşı karşıya kalmıştır.

Sikke ön yüzde imparator Valentinianus büstü. Soldan sağa DN VALENTINIANVS PF AVG - Dominus Noster Valentinianus Pius Felix Augustus : Efendimiz Valentinianus, Dindar Mutlu İmparator lejantı. Sikke arka yüzde Roma ve Konstantinopolis karşılıklı oturuyor. Soldan sağa GLORIA ROMANORVM - Gloria Romanorum : Romalıların Zaferi lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Romalıların Zaferi.jpg