Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

İlahi Constantius'un Anısına

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341

Constantius I - Konstantius Chlorus - Gaius Flavius Valerius Constantius


1 Mart MS 293'te, Augustus [kıdemli imparator] Diocletianus ve Sezar'ı [küçük imparator] Maximianus, İmparatorluğu iki Augusti ve iki Sezar tarafından yönetilecek şekilde yeniden düzenlediğinde, Roma dünyası önemli ölçüde değişmiştir. Tetrarşi [dörtlü hükûmet] olarak bilinen bu yeni sistemde, Augustus ve Sezar'dan biri Batı İmparatorluğu'ndan, diğeri ise Doğu'dan sorumlu olacaktı. Maximianus Batı'da Augustus olarak adlandırıldı ve damadı Constantius Chlorus'u [Constantius I Chlorus] Sezar olarak atadı, Diocletianus ise kendi damadı Galerius'u Sezar olarak atamıştır. Diocletian ve Maximian 1 Mayıs 305'te tahttan çekildiklerinde, Constantius Batı'nın kıdemli imparatoru olmuştur. Constantius, Galya'yı yönetmekle görevlendirildi ve Britanya'da bir gaspçı olan Marcus Aurelius Carausius'a boyun eğdirmesi emredildi. 293'te Carausius'un ana kara üssü Gesoriacum'u [Boulogne, Fransa] ele geçirdi. Constantius Chlorus 306'da Britanya'da York'ta öldü ve yerine, ileride Dünya tarihinin en büyük adamlarından biri olacak, Konstantinopolis kentinin ve Doğu Roma İmparatorluğu'nun Büyük lakabıyla anılacak kurucusu, oğlu Gaius Flavius Valerius Constantinus [Büyük Konstantin] ordu tarafından imparator ilan edilmiştir.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke, I. Constantius'un ölümünden sonra imparator Maxentius döneminde imparator I. Constantius'u kutsama adına darb edilmiştir. Sikke ön yüzde I. Constantius'un örtülü büstü. Soldan sağa DIVO CONSTANTIO AVG - Divo Constantio Augusti = İlahi Augustos Constantius lejantı. Sikke arka yüzde iki kapılı kapıları kapalı tapınak üzerinde ağzında çelenk tutan kartal tasviri. Soldan sağa MEMORIA DIVI CONSTANTI - Memoriae Divi Constantiae = İlahi Constantius'un Anısına lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DİVO.jpg