Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

İlahi Sezar'ın Annesi Domitia

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Domitia Longina - Domitia - DOMITIA AVGVSTA IMP DOMIT

MS 96'da kocası imparator Domitian'a yönelik başarılı suikast planına dahil olmuş, Roma'nın en saygın Senatörlerinden ve generallerinden biri olan Corbulo'nun kızı, imparator Domitian'ın ikinci karısı Domitia Longina. 18 Eylül 96'da imparator Domitian, bir saray komplosunda suikasta kurban gitmiştir. Aynı gün, yerine arkadaşı ve danışmanı Marcus Cocceius Nerva geçti. Antik kaynaklar, Domitia'nın ya doğrudan dahil olması ya da suikastın önceden bilinmesi yoluyla Domitian'a karşı komploya karıştığını bildirmektedir. Suikasttan bir asırdan fazla bir süre sonra tarihçi Cassius Dio, Domitia'nın, imparator Domitian'ın öldürmeyi planladığı saray mensuplarının listesini tesadüfen bulduğunu ve bilgiyi mabeyinci Parthenius'a ilettiğini iddia etmiştir. Domitia MS 126 ile 130 yılları arasında ölmüştür. İmparatoriçe Domitia'ya ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Roma İmparatorluğu'nun antik sikke darbı boyunca yedi çocuk ölümünden sonra onurlandırıldı, bunlardan beşi tanrı olarak sunuldu. Bu ilahi çocuklardan biri, Domitian'ın karısı Domitia'nın küçük oğluydu [Domitian Caesar]. Paylaşmış olduğumuz antik sikke çocukken vefat eden ve tanrılaştırılan Domitia'nın oğlu Domitian Caesar'ın [yaklaşık olarak MS 83] onuruna darb edilmiştir.

Sikke ön yüzde imparatoriçe Domitia. Soldan sağa DOMITIA AVG IMP CAES DIVI F DOMITIAN AVG - Domitia Augusta Imperatoris Caesaris Divi Filii Domitiani Augusti: Domitia [Longina], İmparatoriçe [Augusta], Yüksek Komutanların Ve Sezarların [annesi], İlahi Olanın Oğulları ve imparator [Augustus] Domitian'ın [eşi] lejentı. Sikke arka yüzde tahtta oturan imparatoriçe Domitia önünde defne dalı tutan küçük çocuğa elini uzatıyor. Soldan sağa DIVI CAESARIS MATER - Divi Caesaris Mater: İlahi Sezar'ın Annesi lejantı. Altta SC - Senatus Consultum: Senato Kararnamesi lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DOMITIA.jpg