Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

İmparatorların Annesi Julia Domna

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Julia Domna 194'te Augusta ilan edildi, kocası İmparator Septimius Severus'a seyahatlerinde eşlik etti ve bu nedenle Kampların Annesi ünvanını aldı. İmparatorun Brittany seferi sırasında Julia Domna Roma'da naipti. Septimius Severus'un ölümünden sonra, Pia Felix [dindar ve mutlu] ünvanlarının yanı sıra Mater Senatus et Patriae [Senato ve Roma'nın annesi] gibi ünvanlar almıştır. 212 yılında Geta, kardeşi Caracalla tarafından Julia Domna'nın kollarında öldürüldü. Caracalla'nın Cermen ve Part seferleri sırasında Domna, Roma'da kaldı. Julia Domna oğlu Caracalla'nın ölümünden sonra Macrinus tarafından sürgüne gönderildi ve kısa süre sonra da ölmüştür. İmparatoriçe Julia Domna'ya ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_JLDM.jpg


Sikke ön yüzde imparatoriçe Julia Domna. Soldan sağa IVLIA AVGVSTA - Saygıdeğer [Augusta] Julia lejantı. Sikke arka yüzde aslanların çektiği arabasında [quadriga] Tanrıça Kybele. Soldan sağa MATER AVGG - Mater Augustorum: İmparatorların Annesi lejantı. AVG lejantından sonra gelen her G harfi bir imparatoru belli eder. Altta SC - Senatus Consultum: Senato Kararnamesi lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DMN.jpg