Antik Sikkeler Nümzimatik

İspanyol Dalgıçlar Altın Roma Sikkeleri Buldular

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
224
Beğeni
474
İspanya kıyılarında yüzen iki amatör dalgıç, Roma İmparatorluğu'na ait kayıtlardaki en büyüklerinden biri olan 1.500 yıllık 53 altın sikkeden oluşan bir yığın keşfetti. Portitxol Körfezi'nin dibinde bir madeni paranın parıltısını fark ettiğinde çok şaşırdılar. Lens Pardo, "Yunan veya Roma yüzü gibi eski bir görüntüye" sahip objeler gördü. Lens Pardo ve Gimeno Alcalá, bir İsviçre Çakısı ile serbest dalış yaparak toplam sekiz madeni para ortaya çıkararak geri döndüler.

IMG_20230319_003848.jpgBulgu karşısında şaşkına dönen Lens Pardo ve Gimeno Alcalá, ertesi gün bunu yetkililere bildirdi. Lens Pardo, "Bulduğumuz sekiz madeni parayı alıp biraz deniz suyuyla cam bir kavanoza koyduk" dedi. Yakında, Alicante Üniversitesi'nden bir arkeolog ekibi, Soler Blasco Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi ve İspanyol Sivil Muhafız Özel Sualtı Tugayı, Xàbia Belediye Meclisi ile işbirliği içinde incelemek için bir araya geldi