The title of the page

Istros Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Istros [Ἰστρίη] Antik KentiAntik dönem ismi Istros [Ἰστρίη] olan antik kent, Karadeniz'in batı kıyısında, günümüz Romanya'nın Dobruca bölgesinde bulunan Köstence ilçesi sınırları içerisinde, MÖ 7. yüzyılda Miletoslu yerleşimciler tarafından kurulmuş antik kenttir. Istriopolis ve Histriopolis [Ἰστρόπολις, Ἰστρία πόλις] olarak da bilimektedir. Antik kent MS 1.yüzyıldan 3.yüzyıla kadar Roma İmparatorluğunun Moesia eyaletine bağlıdır. Moesia/Mezya, Sırbistan ile Bulgaristan ve Romanya'nın Tuna Nehri'nin güneyindeki toprakları arasında yer alan tarihi bölge ve antik bir Roma eyaletidir. İmparator Domitian tarafından Moesia Superior/Yukarı Moesia, ve Moesia Inferior/Aşağı Moesia olarak iki farklı eyalet olarak yeniden düzenlenmiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Istros [Ἰστρίη] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.