Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Julia Domna - Işık Getiren Diana'ya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Roma imparatoru Septimius Severus'un ikinci eşi, yaşamı boyunca Roma İmparatorluğu'nda tahtın arkasındaki en güçlü kadın, aynı zamanda Septimius Severus'un ölümünden sonra ortak yönetimi kabul etmeye ikna ettiği imparatorlar Geta ve Caracalla'nın annesi imparatoriçe Julia Domna. Julia Domna, yaşamı boyunca tarihteki tüm Romalı kadınlar arasında en ünlü olanıydı ve ilk imparatoriçe de dahil olmak üzere önceki tüm imparatorluk kadın akrabalarından daha fazla onursal ünvanlar almıştır.

agesilaos-antik-sikkeler-numizmatik_julia-domna-jpg.60095


Antik sikkenin arka yüzünde görülen Diana Lucifera'nın yanan bir meşale tutan tasviri, Julia Domna'nın imparatorluk hanedanının annesi ve garantörü rolünü vurgulamaktadır. Cicero'nun De Natura Deorum'da belirttiği gibi, bu rolde tanrıça [Diana/Artemis] tarihsel olarak doğumda yardıma çağrılmıştı [II.27]. Ayrıca Julia Domna'nın diğer tip antik sikkelerinde tanrıça Luna Lucifera olarak görünür. Yeni ışığın ve yeni yaşamın doğuşunun simgesi olan Lucifera [Işık getiren] kelimesi, yeni bir hanedanın yıllar sonra imparatorluğa umut ve istikrar getireceği anlaşılan Severus'un saltanatının ilk yıllarına özellikle uygundur [Commodus'un vahşeti ve onun ölümünün ardından gelen şiddetli mücadeleler].

Diana [Artemis] Lucifera'nın doğumdaki rolü, antik çağda bile doğurganlık ve gebelikle ilişkilendirilen ay ile olan bağlantısıyla bağlantılıdır [De Nat. Deo. II.27].

Sikke ön yüzde imparatoriçe Julia Domna. Soldan sağa IVLIA AVGVSTA - Julia [Flavia] Augusta: Saygıdeğer/Muhterem lejantı. Sikke arka yüzde Diana [Artemis] meşale tutuyor. Soldan sağa DIANA LVCIF - Diana Lucifera: Işık getiren Diana lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DIANA.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_J_DOMNA.jpg