Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Julia Domna Meyve Veren Ceres'e

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Roma imparatoru Septimius Severus'un ikinci eşi, yaşamı boyunca Roma İmparatorluğu'nda tahtın arkasındaki en güçlü kadın, aynı zamanda Septimius Severus'un ölümünden sonra ortak yönetimi kabul etmeye ikna ettiği imparatorlar Geta ve Caracalla'nın annesi imparatoriçe Julia Domna. Septimius Severus'un, gelecekte imparatorluk gücüne yükseleceğini önceden bildiren bir kehanete yanıt olarak Julia Domna'yı arayıp evlendiği bilinmektedir. Julia Domna'nın, kocasıyla sıcak bir ilişkisi vardı, iki oğulları Lucius Septimius Bassianus [Caracalla] ve Publius Septimius Geta'yı doğurdu ve Septimius Severus'u çeşitli askeri kampanyalarında düzenli olarak takip etmiştir. Septimius Severus'un yeni İmparator olarak Roma'da iktidara gelmesiyle sona eren çalkantılı Beş İmparator Yılı'nda [MS 193] bile onunla birlikteydi. İmparatoriçe Julia Domna'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparatoriçe Julia Domna büstü. Soldan sağa IVLIA AVGVSTA - I[J]ulia Augusta: Saygıdeğer Julia lejantı. Sikke arka yüzde mısır başakları ve meşale tutan Tanrıça Ceres. Soldan sağa CERERI FRVGIF - Cereri Frugiferae: Meyve Veren Ceres'e lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_JD.jpg