Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Julia Mamaea Mutlu Venüs'e

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Julia Avita Mamaea


Roma imparatoru Alexander Severus'un annesi ve rejiminin hakim gücü, Julia Maesa'nın kızı, imparator Septimius Severus'un yeğeni imparatoriçe Julia Mamaea. Julia Maesa, torunu Elagabalus'u [ Roma imparatoru 218-222] Julia Mamaea'nın oğlu Alexander Severus'u evlat edinmeye ve onu Sezar ve varis yapmaya ikna etmiştir. Julia Mamaea, MS 222'de yeğeni imparator Elegabalus'a düzenlenen suikastın planlanmasına yardım ederek yerine oğlu Alexander Severus'un geçmesini sağlamıştır. Elagabalus öldürüldüğünde, o zamanlar 14 yaşında olan Severus Alexander imparator oldu. Julia Mamaea augusta ilan edildi ve 16 senatörden oluşan bir konseyin tavsiyesi üzerine oğlunun naibi olarak hareket etmiştir. İmparatoriçe Julia Mamaea'ya ait detaylı bilgi ve antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparatoriçe Julia Mamaea büstü. Soldan sağa IVLIA MAMAEA AVGVSTA - Julia Mamaea Augusta: Saygıdeğer Julia [Avita] Mamaea lejantı. Sikke arka yüzde Venüs [Afrodit] sol elinde Cupid'i tutuyor. Soldan sağa VENERİ FELICI - Veneri Felici: Mutlu Venüs'e lejantı ve SC - Senatus Consultum: Senato Kararnamesi lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_JM.jpg